Отиди на
Форум "Наука"

Кореспондентен шахмат


ISTORIK

Recommended Posts

  • Потребител

А относно кореспонденския шах, той е прекалено бавен за моя вкус. Даже когато е ход за ден. Но ако се направи турнир ще участвам, поне за бройка ;), ама преди това ще си изровя шахметната литература ;). Навремето се увличах много и имам даже две "титли", отборна за училищата до 8-ми клас в 5-ти район (10т. от 10 на 2-ра дъска ;)) и победа в турнира за децата на работещите в Кремиковци (2 загуби, едната от които с 4-ходен мат (версия на 3-ходния) от детето на организаторката в предпоследния кръг (6 годишно хлапе :(), ама 6 кръга преди края бях шампион ;)).

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Следете продължението на партията Богданов - Бояджиев в постинг 25!

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Следете продължението на партията Богданов - Бояджиев в постинг 25!

Събирането на залози продължава!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Не е ли по-добре да се направи отделна тема? Може затворена, може и отворена (нали знаете, кибиците имат право да дават акъл и три пъти да местят ;)).

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Готово!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Историк, в днешно време кореспондентксия шах просто губи смисъл, дано не се сетите какво имам предвид, щото нищо няма да стане с играта ви ;)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Абе и аз така мисля, ама от друга гледна точка да се съберем примерно 8 шахматиста по едно и също време и да имаме време за цял турнир всеки с/у всеки е по трудно. Но все пак, ако желаете ще напрвя схема и през яху може да се играе на контрола 20 минути, или 30. Но за повече е тъпо.

Иначе нали знаете как може да спечелите 1 точка от най-големите гросмайстори и то не на кореспонденски ;). Просто играйте с/у единия с черните, а с/у другия с белите. Като почнете с черните ;). Каквото почне опонента повтаряйте на другата дъска ;)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Аха. Значи снощи я поразгледах тази PlayE4. Има запис на партиите и чат. Има и игра със реални залози. Нивото на играчите е доста добро - понаблюдавах ги малко. Обаче се играе за време и не видях опция да се отмени.

Опитвам се да намеря някаква онлайн флаш алтернатива... Ако не се намери - кореспонденцията остава

.:.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Проблема на кореспондентния шах, е че ти трябва дъска и листове. Ако играеш 5-6 партии, повече време ще загубиш не за мислене, а за подреждане на дъската. Ако човек има време за губене може да си го позволи, но иначе ще се откаже от игрите. Толкова са дълги тия партии и турнири, че примерно един от турнирите от един от дадените по-горе линкове е завършил на 30 месец!!! Това са 2,5 години. :biggrin:

Иначе онлайн шаха примерно в chess.com е с максимум 14 дена за ход. Предостатъчно, дори ако човек замине за 10 дена на почивка, като има и ваканционен мод. При това дъските са ти наредени и можеш да играеш по-бързо. Аз пробвах игра едновременно на 50 дъски и се получава :smokeing:. Играе се с хора от цял свят, като последните ми срещи са с хора от Малайзия, Детройт, Индонезия, Нигерия, Хърватия, Азарбейджан.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Проблема на кореспондентния шах, е че ти трябват дъска, фигури, листове и химикал. Ако играеш 5-6 партии, повече време ще загубиш не за мислене, а - за подреждане на дъската.

Ако човек има време за губене, може да си го позволи, но иначе ще се откаже от игрите. Толкова са дълги тия партии и турнири, че примерно един от турнирите от един от дадените по-горе линкове е завършил на 30 месец!!! Това са 2,5 години.

Иначе онлайн шаха в някои сайтове е максимум 14 дни за ход. Предостатъчно, дори ако човек замине за 10 дена на почивка, като има и ваканционен мод. При това дъските са ти наредени и можеш да играеш по-бързо. Аз пробвах игра едновременно на 50 дъски и се получава :smokeing:. Играе се с хора от цял свят, като последните ми срещи са с хора от Малайзия, Детройт, Индонезия, Нигерия, Хърватия, Азарбейджан.

Следите ли нашата партия (постинг 22)? Как ви се струва дотук?

Да, при кореспондентния шахмат нареждаш фигурите върху дъската и играеш като че срещу призрак. Или - срещу Каиса - музата на шахмата.

И - да, трябва да си водиш записки. На свеовни състезания Карпов, Каспаров и колегите им също си водят записки. И се случва да мислят по час и нещо преди някой ход, понякога - още в дебюта.

Очарованието при кореспондентния шахмат е именно в очакването да получиш противниковия ход. То е като да очакваш отварянето по Коледа на подаръците под елхата или на календара - къщичка с бонбони, когато всеки ден отваряш нов прозорец на къщичката и зад него те очаква някакъв бонбон, различен от останалите. Чувството вероятно може да се сравни и с очакването на рибаря да хване рибата. Но рибари казват, че не е толкова важно дали ще хванат риба, а е по-важно самото очакване.

Кореспондентен шахмат се е играел се още през средновековието. Някои венециански търговци го играели с търговските си партньори и в деловата си кореспонденция вкарвали и шахматните си ходове. Някога това ставало с писма по куриер, а по-късно - и по пощата. Но било много бавно. Някои владетели (като Фридрих II) също играели по този начин.

Първата кореспондентна партия, чиито ходове са достигнали до нас, е изиграна през 1804 г. между двама холандци от градовете Хага и Бреда.

После ходовете се разменяли и по телеграфа. С помощта на телеграфа първия път играели англичанин и французин. Полицията в двете държави взела текстовете за кодирани шпионски съобщения. Но после се оказало нещо съвсем друго.

Идеята не е да се играе с години. Правилото е да се дават по 30 дни за всеки 10 хода. А в някои сайтове се дават по 14 дни на ход. И има възможност за спиране на акаунта за някакъв период - 10 или 20 дни, веднъж годишно.

Аз съм играл с 20 души наведнъж. Ама трудно се следят партиите, може да загубиш листчето с ходовете, които обмисляш... Или - да се объркаш в коя партия си в момента. И да местиш ход, предвиден за друга партия.

Редактирано от ISTORIK
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Очарованието при кореспондентния шахмат е именно в очакването да получиш противниковия ход. То е като да очакваш отварянето по Коледа на подаръците под елхата или на календара - къщичка с бонбони, когато всеки ден отваряш нов прозорец на къщичката и зад него те очаква някакъв бонбон, различен от останалите. Чувството вероятно може да се сравни и с очакването на рибаря да хване рибата. Но рибари казват, че не е толкова важно дали ще хванат риба, а е по-важно самото очакване.

Даскале, ако знаеш само как очаквам 2 пъти седмично числата от тотото, но вярвай ми, предпочитам хубавия резултат от очакването а не самото очакване :P

Редактирано от JImBeam
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Е, разбира се, и крайният резултат е важен.

Пожелавам ти да спечелиш джакпота!

Когато ти се случи, ще бъде много мило, ако направиш чаено парти, където с Богданов може да изиграем една демонстративна партия шах.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Следите ли нашата партия (постинг 22)? Как ви се струва дотук?

......

Да. Много е интересно с коментарите. :) Малко си по-добре в позицията, но не бързай да триумфираш.

Редактирано от Doris
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

А, не бързам, не бързам... Само коментарите ми са малко по-експресивни.

"Палачинката" може да се обърне по всяко време. Шахматната партия се гради върху грешките на противника.

Затова е много важно първо - да мислиш, докато мисли и той и второ - да сбъркаш предпоследен, понеже сбъркалият последен губи партията.

Между другото, не се бавим много с ходовете, както виждате, не хабим по 30 дни за 10 хода...

Надявам се да не сме допуснали (големи) грешки до този момент. Дано не се окаже, че сме направили 10 хода - 10 грешки...

Редактирано от ISTORIK
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Да. Много е интересно с коментарите. :) Малко си по-добре в позицията, но не бързай да триумфираш.

Скъпа Дорис, точно обратното е! Хехехехе

Само малко недоглеждане /един грешен ход/ и ЦарЪт на черните ще бъде смазан от бронираните копита на безмилостните бели рицари на Богданов, под благодарствените песнопения на Белия Бишъп!

Аха!

Редактирано от Б.Богданов
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

А, искаш да кажеш, че само аз не съм разбрал все още, че позицията ми е губеща, така ли...

Ще видим ние тая работа... Армията на Мрака няма да се даде толкова лесно...

Аз пратих дамата си да преговаря с твоя цар за капитулацията на белите, а ти уби моя пратеник.

Ти си чел Сун Цзъ, който разказва, че един владетел пленил и обезглавил преговарящия на противника си и така унищожил най-добрия му пълководец, след което онзи капитулирал.

Ма не си познал. Щото и аз съм чел Сун Цзъ.

Редактирано от ISTORIK
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Гросмастерите, няма ли чалъм да вкарате една дъсчица че да ви гледаме ходовете, може и снимка да се вкарва след всеки ход например

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Ще е много готино, да. Има флаш (или както там се казва) приложения, дето натискаш една стрелка и фигурите сами се движат. Не зная дали това е приложимо тук обаче...

Ще поговорим с администраторите... Ама не обещавам нищо.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Гросмастерите, няма ли чалъм да вкарате една дъсчица че да ви гледаме ходовете, може и снимка да се вкарва след всеки ход например

На този етап и аз бих искал да публикуваме дъската. :tooth:

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

В тази тема, в постинг 22.

Постингът се ъпдейтва при всеки изигран ход.

Предпочетох да публикувам ходовете само в един постинг, за да не се разводнява темата и да не изпуснем нишката, ако за всеки ход се пуска нов постинг.

Засега само аз коментирам там, а Богданов коментира отделно, но ако реши, може и той да каже нещо в 22 постинг.

Редактирано от ISTORIK
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Богданов, понеже обмислям ходовете си дори и докато е твой ред да мислиш, вече си намислих какъв ще (или би могъл да) бъде следващия ми ход.

Надушваш ли какво ти готви историкът?

:post-20645-1121105496:

Редактирано от ISTORIK
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

1. е4 е5

2. Nf3 Nf6

3. Nc3 Nc6

post-5781-029521200 1301059581_thumb.gif

4.Bb5 Nd4!

5. Ne5! Qe7

6. f4 Nb5

post-5781-044112000 1301059616_thumb.gif

7. Nb5 d6

8. Nf3 Qe4+

9. Qe2 Q:e2+

10. Ке2 Nd5

post-5781-034221600 1301059625_thumb.gif

(направено с GIMP, ако някой иска, мога да му дам файла с двата слоя - на дъската и фигурите)

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...