Отиди на
Форум "Наука"

Кратки новини - Космически науки


Recommended Posts

  • Модератор Инженерни науки
Преди 36 минути, SAlexandrov said:

На 29-ти май спътникът на НАСА Aqua засне цъфтежа на фитопланктон в Черно Море!

13 юни 2017 г. 12:30 ч. На 29-ти май спътникът на НАСА Aqua събра интересни данни за състоянието на фитопланктона в Черно море. Данните бяха окомплектовани в показаното по-долу съставно изображение.

Фитопланктонът представлява малки, микроскопични организми, които сами изграждат своята храна посредством слънчева светлина и разтворени във водата вещества. Реките Дунав и Днепър редовно доставят минерални соли в Черно море. Фитопланктонът представлява храна за риби, морски мекотели и други организми. Но понякога възникват големи цъфтежи, които водят до еутрофикация - намалено количество кислород във водата и като резултат морският живот започва да измира.

В Черно море се срещат коколитофори - микроскопичен планктон, чиито клетки са покрити с плочици от бял калциев карбонат. Когато агрегират в големи количества, тези отразяващи слънчевата светлина плочици са ясно видими от космоса като "побеляла" вода.

Според Норман Къринг, океанолог от центъра на НАСА Годард, не всички цъфтежи водят до подобно "побеляване" на водата. Например кремъчните водорасли, които също "цъфтят" в Черно море, могат да доведат до потъмняване.

Източник: НАСА

2017-29-may-black-sea.jpg

Image Credit: Norman Kuring, NASA’s Ocean Biology Processing Group

 

http://www.cosmos.1.bg/portal/2014-10-24-21-14-43/1807-2017-29-may-aqua-image

Можеше да кажеш, че растителния планктон фотосинтезира...

Калциевият карбонат CaCO3 е варовик, ако някой пита.

 

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор антропология

Това ли било. Водата по цялото ни черноморие в момента плаши окото. Не е нужно да я гледаш от космоса, за да видиш млечния цвят - достатъчно е и от пътя. Ей тоя красив небесно синьо-млечен цвят от снимките на наса. Влезеш ли в нея обаче, има изненада - видимостта е под половин метър, нещо, на което не съм бил свидетел *никога*. Не че има особени мераклии за влизане - и причината е в цвета, направо е стресиращо да се гмурнеш. Може и тая година да е по-късен цъфтежа, но за мен е с невиждана интензивност. Няма такава вода. Чудех се какво е и не съм единствения. Пълна отврат и мирише на съсипан сезон.

П.С. Ник, не е същия цвета като от планктона миналата година, по-интензивен и по-светъл е. Много красив, но..само от далече или от високо.

Редактирано от Южняк
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор антропология
Преди 13 минути, Joro-01 said:

Можеше да кажеш, че растителния планктон фотосинтезира...

Калциевият карбонат CaCO3 е варовик, ако някой пита.

 

Някой знае ли дали водата може да стане  (леко) токсична от прекомерен сасо3?. *Мога да твърдя*, че и вкусът на водата е различен (ходя да се гмуркам от време на време, след това имам чувството, че съм изял кило сол - само дето не съм... и не е от солеността, освен ако и тя не е скочила....но не съм чул.)

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

токсична не. Твърда и казват. Не е проблем и не  етолко страшно за камъни в бъбреците, не пере много добре.. това е. И е по-алкална

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Преди 18 минути, Южняк said:

Това ли било. Водата по цялото ни черноморие в момента плаши окото. Не е нужно да я гледаш от космоса, за да видиш млечния цвят - достатъчно е и от пътя. Ей тоя красив небесно синьо-млечен цвят от снимките на наса. Влезеш ли в нея обаче, има изненада - видимостта е под половин метър, нещо, на което не съм бил свидетел *никога*. Не че има особени мераклии за влизане - и причината е в цвета, направо е стресиращо да се гмурнеш. Може и тая година да е по-късен цъфтежа, но за мен е с невиждана интензивност. Няма такава вода. Чудех се какво е и не съм единствения. Пълна отврат и мирише на съсипан сезон.

П.С. Ник, не е същия цвета като от планктона миналата година, по-интензивен и по-светъл е. Много красив, но..само от далече или от високо.

Вярно!

 

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки
Just now, Южняк said:

А, добре, благодаря, Жоро. Никакво пране. :0

Предлагам да не изпадаш в крайности. Котлен камък по кани и бързовари може да е повечко при твърда вода, това е. Ще пиеш бутилирана ако в чещмата е много твърда, но съм чул че за здрави легенчета (бъреци де) няма големи проблеми.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Аз пък се чудих защо не се вижда нищо във водата,
Преди една седмица бях на южното (Ахтопол-Велека-Бутамята-Липите) и почти нямаше хора, които да плуват.
Запитах се нещо аз ли не съм в ред, (аз че не съм не съм де),  или другите..

 

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки
Преди 36 минути, Южняк said:

Някой знае ли дали водата може да стане  (леко) токсична от прекомерен сасо3?. *Мога да твърдя*, че и вкусът на водата е различен (ходя да се гмуркам от време на време, след това имам чувството, че съм изял кило сол - само дето не съм... и не е от солеността, освен ако и тя не е скочила....но не съм чул.)

Млко още инфо, но за питейна вода - дето тече в чешмите - от ВиК

http://www.wabd.bg/docs/Zakoni/NAR9.pdf

Не видях наредбата стара ли е, но нормата за твърдост в питейна вода е 12mgekv/l.

https://bg.wikipedia.org/wiki/Твърдост_на_водата

В Уикито казват какво е и как се преизчислява в разл единици (дименсии)

 

Редактирано от Joro-01
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки
Преди 3 минути, nik1 said:

Аз пък се чудих защо не се вижда нищо във водата,
Преди една седмица бях на южното (Ахтопол-Велека-Бутамята-Липите) и почти нямаше хора, които да плуват.
Запитах се нещо аз ли не съм в ред, (аз че не съм не съм де),  или другите..

 

А, добре си си. Напиши им на табела на какво се дължи и че не е страшно, та да стане калабалък..

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Космически науки

УСПЕХ! Ракета Союз-2.1а с товарен кораб Прогрес МС-06 излетя от Байконур!

2017-14-june-progress-launches.jpg

Снимка от днешното изстрелване. Photo credit : Roscosmos

14 юни 2017 г. 16:30 ч.

Светослав Александров. Днес в 12:20 ч. българско време от космодрума Байконур в Казахстан излетя успешно космическата ракета "Союз-2.1а" с товарен космически кораб "Прогрес МС-06". Осем минути и 48 секунди от началото на полета корабът благополучно се отдели от третата степен на ракетата-носител и започна самостоятелен полет в околоземна орбита.

"Прогрес МС-06" ще лети към "Международната космическа станция" в продължение на два дни и няма да се използва експресен шестчасов маршрут. Ако всичко мине по план, на 16-ти юни корабът ще се скачи към модула "Звезда" от руския сегмент на станцията.

На борда пътуват 2.5 тона храна, гориво и провизии за астронавтите и космонавтите от "Експедиция 52", както и наноспътниците "Танюша-ЮГЗУ", "Сфера 53" и "ТНС-О №2".

За повече информация: Роскосмос

 

http://www.cosmos.1.bg/portal/2014-10-24-20-54-26/1809-2017-14-june-progress-launches

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
On 13.06.2017 г. at 15:12, Южняк said:

и причината е в цвета, направо е стресиращо да се гмурнеш.

Оф топик:

Сигурно съм нещо крив... но изминалия уикенд си плувах и гмурках на различни места - събота на Варвара, сред скалите. А неделя - на Поморие. Не съм познавач на морето, но водата си е чиста, както и миналата година беше - на същите места. Друг е въпроса че след големия дъжд четвъртък и петък там, водата в морето на повърхността, в събота, си беше почти "за пиене"... почти като в Охридското езеро. :) А цвета на водата направо кърти, но само отдалеч. Отблизо и в нея - не забелязах разлики. Температурата е прилична за плуване само на горния слой - около 50-70 см и е между 18 до 20, като се мени непрекъснато. Отдолу си е по-студено и според мен си е рисковано за по-дълбоко гмуркане, без нужните "пособия", заради силните температурни разлики и "клинове" между слоевете.

На Поморие ходя всяка година по едно и също време, заради хоровия фестивал в който съм изпълнител в участваща група - вече над 8 години. И сме поканени перманентно още години напред... но това е друга тема. Исках да кажа, че имам наблюдения на водата на едно и също място, по едно и също време на годината. Обикновено на Поморие плувам от източния плаж, до фара, а за мен това си е натоварване, особено в по-развълнувана вода...

Да не остане някой с грешно впечатление - нито съм голям плувец, нито искам да се изкарам такъв - просто уважавам и обичам водата. Плувам и по язовирите и особено - в тия в планините. За мен комбинацията от "голяма вода" и планина е "размазваща" и ме "разтваря" в себе си...

край на ОфТопика

Редактирано от ramus
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Като човек роден, израснал , живееш и прекарващ доста от времето си "на морето" мога да кажа че морето покрай нашия бряг НИКОГА не е имало такъв тюркоазен цвят.

Редактирано от JImBeam
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Това се вижда с просто око.

(а че морето е чисто, чисто е - няма ги зелените и кафявите водорасли, няма го фосфорециращия фитоплактон, няма ги и битовите боклуци)

991-ratio-more-tiurkoazeno.jpg

 

https://nova.bg/news/view/2017/06/13/184941/наса-засне-обагреното-в-тюркоазено-синьо-черно-море-видеоснимка/

 

orig-orig-cherno-more-v-tiurkoazen-cviat

Редактирано от nik1
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Космически науки

Отломки от изстреляната вчера ракета Союз довели до пожар, има загинал човек 

15 юни 2017 г. 11:30 ч. Роскосмос оповести днес (източник), че след успешното изстрелване на ракета "Союз 2-1а" вчера с товарен кораб "Прогрес", отработените степени паднали в степите на Казахстан, както се е очаквало. Но поради сложни метеорологични условия, изразяващи се с високи температури от 34 oC и ветрове със сила 15 м/сек, в безлюдните местности на степите възникнал пожар. Няма заплаха за населението и пожарът е потушен.

Но за съжаление в процеса на гасене загинал едни човек, служител на "НПО Машиностроения" (предприятие, което не е част от държавната корпорация "Роскосмос"). Служителят е бил в моторно превозно средство "Камаз", което било обгърнато от пламъците.

От Роскосмос изразяват съболезнования на близките.

 

2017-14-june-progress-launches.jpg

Снимка от изстрелването на 14-ти юни. Photo credit : Roscosmos

 

http://www.cosmos.1.bg/portal/2014-10-24-21-14-43/1810-2017-soyuz-rocket-fire-one-person-dead

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки
Преди 1 час, SAlexandrov said:

Отломки от изстреляната вчера ракета Союз довели до пожар, има загинал човек 

15 юни 2017 г. 11:30 ч. Роскосмос оповести днес (източник), че след успешното изстрелване на ракета "Союз 2-1а" вчера с товарен кораб "Прогрес", отработените степени паднали в степите на Казахстан, както се е очаквало. Но поради сложни метеорологични условия, изразяващи се с високи температури от 34 oC и ветрове със сила 15 м/сек, в безлюдните местности на степите възникнал пожар. Няма заплаха за населението и пожарът е потушен.

Но за съжаление в процеса на гасене загинал едни човек, служител на "НПО Машиностроения" (предприятие, което не е част от държавната корпорация "Роскосмос"). Служителят е бил в моторно превозно средство "Камаз", което било обгърнато от пламъците.

От Роскосмос изразяват съболезнования на близките.

 

2017-14-june-progress-launches.jpg

Снимка от изстрелването на 14-ти юни. Photo credit : Roscosmos

 

http://www.cosmos.1.bg/portal/2014-10-24-21-14-43/1810-2017-soyuz-rocket-fire-one-person-dead

Една забележка:

Скорост е, а не сила. Силата е в балове, по скалата на Бофорт

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор антропология

Рамус, няма видимост. Под половин метър. Отгоре може и да изглежда прозрачна,  в плитчините. На мене не ми е проблем, но брат ми води водолазни курсове, да кажем и ми сподели че го е страх да не си изгуби клиентите; имам предвид, под водата да не ги изгуби, че отиде. :). Не че спря курсовете....не му повярвах - и аз като теб - и преди 3-4 дни ходих да се уверя лично. Ами няма видимост. Пълна мъгла. Изтраях половин час и избягах, това ми беше опита. Не съм професионален гмуркач, те да му мислят. Нейсе, и това ще мине, като всичко останало....

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 6 минути, Южняк said:

Рамус, няма видимост. Под половин метър.

Така е, като си протегна ръката не си виждам върха на харпуна, камо ли риба да видя

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Сенат США защитил от санкций сотрудничество России и NASA

15.06.2017 - 19:53

Сенат США поддержал поправку, согласно которой новые американские санкции не должны касаться сотрудничества России и NASA. 

Как отмечает ТАСС, за такое решение проголосовали 94 сенатора, 6 выступили против.

Согласно поправке, «ни одно из положений данного законопроекта не должно привести к введению ограничений или запретов» на поставки Россией технологий и услуг для проведения NASA или Минобороны США космических запусков.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Космически науки

Успех! Индийска ракета изведе 31 спътника в орбита!

23 юни 2017 г. 09:30 ч. Днес индийската ракета PSLV извърши успешно своя 40-ти полет, в рамките на който изведе в орбита 712-килограмовия спътник CartoSat-2 за наблюдение на Земята и още 30 малки спътника, сред които първия изкуствен спътник на Латвия - Venta 1 и първия изкуствен спътник на Словакия - skCUBE.

Останалите спътници са от Литва, Австрия, Белгия, Чили, Чехия, Финландия, Франция, Германия, Италия, Япония, Великобритания и, разбира се, има един малък спътник и от Индия.

За повече информация и снмики: ISRO

2017-23-june-pslv-launch.jpg

Снимка от изстрелването. Photo credit : ISRO

http://www.cosmos.1.bg/portal/2014-10-24-21-14-43/1818-2017-23-june-pslv-launch-success

Link to comment
Share on other sites

  • 4 седмици по-късно...
  • Модератор Космически науки

Частната компания Вектор проведе тест на ракетен двигател!

16 юли 2017 г. 10:40 ч. Помните ли частната компания Вектор, която на 3-ти май (източник) изстреля своята първа ракета "Вектор-Р" на тестов полет? Вектор е основана от Джим Кентрел, бивш съмишленик на Илон Мъск. Когато през 2001 година Илон Мъск решил да изстреля мишки към Марс (нещо, което все още никой не е правил до ден днешен), той се обърнал към Кентрел за съвет. Кентрел е работил в продължение на дълги години съвместно с руската космическа програма и се навил да помогне на Мъск да купи три стари руски балистични ракети, за да ги преобразува в космически. Тази работа обаче пропаднала и именно провалът на сделката довел до това Мъск да основе частната корпорация СпейсЕкс през 2002 година. Кентрел помагал известно време, но след това напуснал компанията, защото не е вярвал, че нещо сериозно ще произлезе от всичко това.

На 13-ти юли Вектор оповести, че е проведено успешно запалване на нов двигател. Ден по-късно в Туитър беше качено и видео от изпитанието (натиснете тук, за да го изгледате).

 

2017-13-july-engine-test.jpg

Снимка на проведения тест на ракетен двигател. Credit : Vector Space Sys

http://www.cosmos.1.bg/portal/2014-10-24-21-14-43/1841-2017-vector-tests-engine

Link to comment
Share on other sites

  • 1 месец по късно...
  • Модератор Космически науки

АВАРИЯ: Индийска ракета не успя да изведе в правилната орбита важен навигационен спътник

31 август 2017 г. 17:25 ч. Днес от космическия център Сатиш Дхаван в 16:30 ч. българско време излетя индийската космическа ракета PSLV със спътник от навигационната система IRNSS. Спътникът трябваше да коригира дефект с атомните часовници на въпросната навигационна система. Дефектът засяга и европейската система "Галилео", а рубидиевите атомни часовници както за нуждите на "Галилео", така и за индийската система са произведени от една и съща фирма - швейцарската Spectratime.

За съжаление по време на днешния полет предпазният обтекател в носовата част на ракетата не успя да се отдели, което доведе до пълна загуба на спътника.

Индийската ракета PSLV до този момент се счита за една от най-надеждните космически ракети в света. Това е първият провал от две десетилетия. Преди днес само два полета са завършили с авария - дебютният през 1993 година и четвъртият през 1997 година. Днешният полет беше 42-рият за PSLV.

Надяваме се, че проблемът ще бъде диагностициран своевременно и дано индийската ракета се върне скоро в експлоатация.

 

2017-31-aug-launch-failure.pngКадър от днешното изстрелване. Photo credit : ISRO

http://www.cosmos.1.bg/portal/2014-10-24-21-14-43/1888-2017-31-aug-indian-rocket-fails

Редактирано от SAlexandrov
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

От НАСА смятат да изследват Венера с "механичен" роувър. Ще използват проста електроника, и вятърна турбина, която ще му осигурява енергия.

Ще се задвива от вятъра по подобен начин:

От "Офнюз", наука не са го разбрали, та пишеха и за механичен компютър.. Няма да е така. Ще минимизират електрониката, не че няма да има, ще предава данните по морзов код чрез модулиране на външно радарно лъчение. Ще си мени отражетелната способност за радиовълни с други думи, но технологията била известна като "Реверсивна стелт техноогия".

Това е за нова тема, но го пускам тук. Ако имам време ще пусна превод тук или в "Технологии".

http://www.popularmechanics.com/space/solar-system/news/a27981/mechanical-nasa-rover-explore-hellish-surface-venus/

 

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 42 минути, Joro-01 said:

От НАСА смятат да изследват Венера с "механичен" роувър. Ще използват проста електроника, и вятърна турбина, която ще му осигурява енергия.

Ще се задвива от вятъра по подобен начин:

От "Офнюз", наука не са го разбрали, та пишеха и за механичен компютър.. Няма да е така. Ще минимизират електрониката, не че няма да има, ще предава данните по морзов код чрез модулиране на външно радарно лъчение. Ще си мени отражетелната способност за радиовълни с други думи, но технологията била известна като "Реверсивна стелт техноогия".

Това е за нова тема, но го пускам тук. Ако имам време ще пусна превод тук или в "Технологии".

http://www.popularmechanics.com/space/solar-system/news/a27981/mechanical-nasa-rover-explore-hellish-surface-venus/

 

Надявам се че няма да крачи така :)

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Космически науки

Президентът на САЩ Доналд Тръмп номинира Джим Брайденстайн за администратор на НАСА

2 септември 2017 г. 9:41 ч. НАСА потвърди (източник), че президентската номинация на Доналд Тръмп за администратор на НАСА е действително Джим Брайденстайн, както се предполагаше и както беше оповестено на страниците на КОСМОС БГ миналата година.

За да бъде избран, трябва да получи одобрението и потвърждението на Сената.

Брайденстайн е ангажиран по космическите въпроси на САЩ още с избирането му в Камарата на представителите на Конгреса през 2012 година. През месец април 2016 г. той се опита да внесе законопроект за промени в космическата политика на страната. Джим Брайденстайн определи предложената от него реформа като "холистичен подход" към космическата политика, а не да се разглеждат различните проблеми поотделно.

Какво друго знаем за потенциалния кандидат-шеф на НАСА? В рамките на реч, изнесена на 2-ри ноември 2016 година, той се е обявил за изучаването на Луната от НАСА и е подкрепил регулаторни промени, които ще направят по-лесна възможността комерсиални превозвачи да организират свои собствени експедиции. "Америка трябва винаги да бъде бележита космическа нация и Луната е нашият път към това", смята той.

 

jim-bridenstine.jpg

Джим Брайденстайн

 

http://www.cosmos.1.bg/portal/2014-10-24-21-14-43/1890-2017-president-usa-nominee-nasa

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...