Отиди на
Форум "Наука"

Отгатни по описание или изображение


Recommended Posts

  • Потребители

Фонът ми напомня за Хайд парк в Лондон, но "скулптурата" нищо не ми говори, така че стрелям напосоки.

P.S. Вездесъщият google е на същото мнение. :biggrin:

http://www.daylife.com/photo/026r1LF4bf5bc?q=Anish+Kapoor

Редактирано от Tyroglyphos
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Фонът ми напомня за Хайд парк в Лондон, но "скулптурата" нищо не ми говори, така че стрелям напосоки.

P.S. Вездесъщият google е на същото мнение. :biggrin:

http://www.daylife.c...?q=Anish+Kapoor

Браво, Tyroglyphos. Аз прерових всички паркове в Лондон и не можах да го открия. Kensington Gardens е най-западната част на Хайд парк. Явно тази скулпура е само временна експозиция там.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Ваш ред е господа! :biggrin:

. . .

Познахте! Поздравления!

Редактирано от Б.Богданов
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Тироглифе, извърти гатанката така, че да не можем да се ровим в Гугъл и Уикипедията :)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Така. Фрагмент. От стенопис. Карта. С надписи на гръцки :)

Тироглифе, пусни малко гювеч. Ама малко.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Много добър въпрос, Тироглифе!

Поздравления!

То е явно, че е фрагмент .. Като че ли от релефна карта.. Но може и да е от съд.

. . .

Тироглифе, извърти гатанката така, че да не можем да се ровим в Гугъл и Уикипедията :)

До този момент въпросите бяха от такъв тип, че ровичкането в гъгълЪт не помагаше особено много. :)):

Редактирано от Б.Богданов
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

В Гугъл може да има много информация. Но понякога това, което ние търсим го няма там или е труднооткриваемо. Така, че не разчитайте напълно на Гугъл.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Така. Фрагмент. От стенопис. Карта. С надписи на гръцки :)

Тироглифе, пусни малко гювеч. Ама малко.

Познали сте някои неща, но би могло и още. :)

Ето за улеснение и едно графично изображение:

post-5121-003938000 1298728382_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Нещо като карта на Черно море прилича

По-скоро на Сев. Черноморие, ама някакси е обърнато.

Редактирано от Last roman
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Нещо като карта на Черно море прилича

Точно така, това е най-древната карта на западното черноморско крайбрежие (а и най-древната карта, на която е представена част от днешните български земи). Тя е от типа на т. нар. периплуси - изброяване на пристанищата (тук условно предадени с къщички) и устията на реките по брега с означение на разстоянията помежду им. Изрисувана е върху кожа и се датира в средата на ІІІ в. сл. Хр.; за разлика от Пойтингеровата карта, която представлява средновековно копие от късноантичен оригинал, това е автентична римска карта. Открита е при разкопки в Дура Европос в Сирия през 1923 г. от Франц Кюмон, а сега се съхранява във Френската национална библиотека (сигнатура Suppl. Gr. 13542-V). Ориентацията, както в много от ранните карти, е различна от тази, с която сме свикнали - север е отдолу, а юг е отгоре.

Най-горното селище, чието име не е запазено, трябва да е Месембрия (Несебър). Следва река [П]ан[исос] (Камчия); Одес[ос] (Варна); Бибон[е], което е грешка вместо Бизоне (Каварна), след имената е имало и означения за разстоянието в мили; Кала(н)т(ис) м(или ..) (Мангалия); Томеа ми(ли) 33 (Констанца); река Истрос ми(ли ..) (може би грешка вместо град Истрос, ICTPOC ΠOTαμος вместо ICTPOC ΠOΛις); река Данувий (Дунав); Тира ми(ли) 84 (при устието на р. Тирас - Днестър); и т. н. Синьото пространство в долния десен ъгъл е Меотида (Азовско море), по чийто бряг също има означения на селищата.

post-5121-043538600 1298760974_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Tyroglyphos, ако приемаш отговорът на JImBeam за пълен, той трябва да зададе следващата, в противен случай е твой ред ... отново.

Чакаме решение и загадка. :)

Редактирано от Б.Богданов
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Нямам готова загадка и за да не бавя играта си отстъпвам реда на който има готова такава..... по-нататък може той да ми отстъпи :)

Редактирано от JImBeam
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Нямам готова загадка и за да не бавя играта си отстъпвам реда на който има готова такава..... по-нататък може той да ми отстъпи :)

Ще се възползвам от предложението на JImBeam.

Нещо лесно...

Името на крепостта е?

IMG00040.jpg

Редактирано от Б.Богданов
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Ще се възползвам от предложението на JImBeam.

Нещо лесно...

Името на крепостта е?

Raglan Castle

http://www.castlewales.com/raglan.html

ПП

Уелските крепости отдавна са ми слабост

Редактирано от Зитко
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Реглан е! Твой ред е, Зитко.

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...