Отиди на
Форум "Наука"

Залавянето на Васил Левски


Recommended Posts

  • Модератор История

Несъгласието на Стоян Заимов с написаното от Захари Стоянов, първият е публикувал в: "Миналото. Етюди върху "Записките" на Захари Стоянов" и "Христо Ботйов (опит за биография) от Зах. Стоянов".

Е това не значи че Заимов е прав.Всъщност двамата се скарват жестоко и въобще не си прооварят до смъртта на Захари.

Link to comment
Share on other sites

  • Мнения 205
  • Създадено
  • Последно мнение

ПОТРЕБИТЕЛИ С НАЙ-МНОГО ОТГОВОРИ

  • Потребители

Затова и аз казвам, че тези, които са били изправени пред турския съд членове на БРЦК не са криминални престъпници и предатели. Те са били привлечени от приказките на този, който застанал пред съда, вместо да каже - «да, аз накарах тези хора да си дирят правата, пуснете ги, те не са виновни, аз създадох комитета, аз съм неговия ръководител и аз съм виновен за всичко», казал, че не ги познава. Ето това са «светлите» примери в българската история, на които още продължаваме да учим децата си.

Това малко ме разсмива, може би след залавянето е трябвало да предостави на съда пълен списък с комитетите?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Има все пак някаква разлика между държавите създадени според идеите на Левски и на Димитров. В тази на Левски не само остават турците и евреите, ами и българите получили образование в най-престижните европейски университети не остават в чужбина, а се връщат, дори и да трябва да идат на фронта. От тази на Димитров през 40-те избягаха евреите, през 80-те турците, после училите на Запад не искаха да се върнат за да не влязат в казармата, а при Георги ІІ Първанов и казарма няма, но те пак остават там, дето са учили. Имало е много "герои на деня", но сметката кой се помни се прави след около половин-един век.

Link to comment
Share on other sites

  • 5 месеца по късно...
  • Модератор История

Много едностранно разглеждате случая.

Турскат полиция е знела, че в този район се движи Васил Кунчев.

Не знае само какво би предприел и по кой път би се придвижил. Ежедневните доноси на поп Кръстю Никифоров, подхвърляните от него писма уж от името на Левски с цел дезимформация и всявяне на паника сред най-верните му хора, са само част от капана, който търската полиция е заложила за да залови отдавна търсеният убиец на слугата Стоен Гиргин и организатор на "Частни революционни комитети" по време на обира в къщата на хаджи Денчо Халача.

По време на разпитите във връзка със Арабаконашката афера, от признанията на председатели и членове на "частните комитети" на турската полиция става ясно че Васил Левски ги е манипулирал със подписани от тях хартиени листчета за "доброволно дарение" за комитета, като това ги е държало в "подчинение под страх".

Дай доказателства за доносите на поп Крюстьо и за така наречените "подхвърлени писма".И двете съществуват само в думите на клана Поплуканови.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Затова и аз казвам, че тези, които са били изправени пред турския съд членове на БРЦК не са криминални престъпници и предатели. Те са били привлечени от приказките на този, който застанал пред съда, вместо да каже - «да, аз накарах тези хора да си дирят правата, пуснете ги, те не са виновни, аз създадох комитета, аз съм неговия ръководител и аз съм виновен за всичко», казал, че не ги познава. Ето това са «светлите» примери в българската история, на които още продължаваме да учим децата си.

Прав сте ГЕРБОВ. По коледа си направих труда да прочета стенограмите на разпитите на арестуваните и протоколите от съдебното дело на Левски - "Следственото дело на Васил Левски и неговите сподвижници" (През 1952 година Народната библиотека в София издава в нов и разширен превод, а също и фототипно, турския текст от преписите под заглавие Васил Левски и неговите сподвижници пред турския съд. Документи из турските архиви, под редакцията на Ал. Бурмов).

От тях е видно, че така наречените "комитети" са всъщност формално създаени под страх от репресия структури по един и същи тертип - изнудване за плащане на парична лепта в турски лири и подписване на два екземпляра като единият остава при Левски и изнуденият през цялото време е поставен между чука и наковалнята - ако не изпълни нареждане на Апостола рискува да го погне тайната му полиция, а ако се оплаче в конака рискува да бъде изобличен пред властта като "комита" със другият екземпляр на квитанцията.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 месец по късно...
  • Потребители

Единствено вярно във въпросната словесна гъргара, е, че турколожката Мария Михайлова - Мръвкарова действително е направила буквален превод на въпросната телеграма и е написала „поп Христо” в превода. То е така в оригиналния турски текст и това е било известно и на първия преводач на телеграмата, турколога Васил Шанов. От самият текст, обаче, се вижда, че става дума за поп Кръстю Никифоров. Никой досега не се е сетил да търси кой е бил „поп Христо” в Ловеч и имало ли е такъв. Турците трудно са изписвали Кръстю и са го написали Христо.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Е, опитал се е да отрови някои от тях, у които е имал съмнение, но все пак не е можел да кара наред.

Никога не съм чувал затова, че се е опитвал да отрови хора в които се съмнява. Може ли повече информация за това? Също така защо само се е опитал, какво го е провалило?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Никога не съм чувал затова, че се е опитвал да отрови хора в които се съмнява.

Моля, прочетете стенограмите от разпитите на арестуваните публикувани във "Следственото дело на Васил Левски и неговите сподвижници" за да се уверите сам, как е действал Васил Левски чрез всяването на страх и прилагането на прокараната от него "Нареда на работниците за освобождението на българският народ" за физическо отстраняване на неудобните му опоненти в организацията и българската общност като цяло.

Също така защо само се е опитал, какво го е провалило?

В споменатата по-горе книга със стенограмите "Следственото дело на Васил Левски и неговите сподвижници" човека, на който Левски поставя задача да отрови негов опонент описва с подробности как преборвайки страха от екзекуторите на тайната полиция не изпълнява заповедта да сипе отрова в кафето на набелязаната от Левски жертва...

"Нареда на работниците за освобождението на българският народ"

Длъжността на тайната полиция

1) Да нагледва тайно делата на революционерните работници в града си и да ги съобщава на Ц. комитет!

4) Да е извършителна власт на Ц. комитет, т.е. да наказва престъпниците на закона според заповедта на Ц. комитет!

Наказанията ще извършват онези членове на тайната полиция, на които падне жребие и които се намират в града, дето ще се извърши наказанието!

Наказателен закон

§1) Ако някой, бил войвода, бил член на комитета, бил вънкашен, бил кой бил, дръзне да издаде нещо на неприятелят ни, ще се накаже със смърт!

§2) Ако някой от влиятелните българи или войвода, подкупен от чуждо правителство или от друго частно лице, поиска да ни пречи в работите под какъвто начин и да било, такъв ще се счита за неприятел и ще се наказва със смърт!

§3) Ако някой презре и отхвърли предначертаната държавна система "демократска република" и състави партии за деспотско-тиранска или конституционна система, то и таквизи ще се считат за неприятели на отечеството ни и ще се наказват със смърт!

§4) Ако някой не припознай Централният революционен български комитет и поиска да се опита по своя глава да подигне бунт, то за пръв път ще му се каже, но ако и то не помогне, ще се накаже със смърт!

§5) Ако някой от членовете на тайната полиция се откаже да извърши по заповедта на комитета някое си наказание, ще се накаже със смърт!

§7) Ако някой от служащите, като председателят и др., поиска да злоупотреби служебната власт, за пръв път ще се лиши от служба; повтором ще се извади съвсем, като се по-напред накара да подпише грешката си и да я поднесе писмено на комитета; ако и така не изпълни - ще се накаже със смърт!

§8)Ако някой от членовете на тайната поща или други някой дръзне да отвори или унищожи някое писмо, ще се накаже със смърт!

§9) Ако някой от касиерите издаде за нещо пари без знанието на комитета или дръзне да вземе и усвои и най-малката част от поверените му пари ще се накаже със смърт!

Редактирано от АспарухIYI
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Левски въвел практиката, съмнителните българи да бъдат отравяни. В книгата с протоколите от разпитите на заловените по обира при Арабаконак се разказва за един такъв случай с мухтара Димитър от Голям Извор. Сипали му отрова в кафето, той, обаче, усетил горчивина и лоша миризма и изплюл това, което бил успял да лапне в устата си.

Поп Минчо Кънчев, разказва за подобен случай следното: „Левски направи отровата и даде да отровят Цека, който се беше закълнал, че навярно ще предаде комитетските работи. Забравих името на онзи член от комитета, който пренесе отровата, та почерпи Цека, когато правеха сватба. Цеко изспи чашата и след пет минути умря. Едни рекоха, че го отровили, други казаха, че му припаднало дамла... не можаха да узнаят работата и погребаха Цека... Този, който пренесе отровата - Цеко му беше вуйчов син, но нему се падна жребието да утрови вуйчевия си син Цека."

Подобен случай разказва и Стоян Заимов. Пак става дума за отравяне, но в Етрополе. Отровата приготвил Левски, а комитетския член Павел Генков трябвало да я сипе на вуйчо си Тацо, които бил приятел на дякон Паисий и заплашвал някои членове на Етрополския революционен комитет, че ще ги издаде на мюдюрина и юзбашията. Роднините на отровения, обаче, успели да го спасят, а после потулили работата да не научат турските власти.

Че Левски не е ценял човешкия живот, се вижда и от следващите епизоди.

Спомен на Никола Обретенов: „Левски не обичаше твърде жената на Каравелова... Една вечер, когато тя се беше разлютила и се караше на Каравелова, Левски му каза уж на шега, когато тя бе излязла: „Защо ме не позволиш да те отърва от тази сръбкиня, аз имам стрихнин за нея.” Каравелов се изсмя и пак си продължихме разговора...”

Разказано от Захари Стоянов във „Васил Левски - Дяконът, черти из живота му”:

„... Оттукъ нататъкъ, село Царцово станало за нашия херой безопасно прибѣжище. Кѫщата на Бай Ивана, а по-после и на Божилъ Георгиевъ служили за негово прибѣжище цѣли три години. Ако той билъ търсенъ отъ нѣкѫде, ако избѣгвалъ отъ шпионска клетка, то въ Царцово намиралъ прибѣжище, гдето стоялъ по 10—15 дена, споредъ времето. Доколко Левски е умѣелъ да привлича на своя страна приятелитѣ и едномисленицитѣ си, може да се види най-добре отъ следущия фактъ. Кѫщата на Бай Ивана се състои само отъ една стаичка, така щото онова, което той говорѣлъ и вършелъ съ Левски, бивало чуто и разбрано и отъ стопаницата на Бай Ивана. Тя знаяла вече Левски, кой е той и по каква работа ходи. Като майка на нѣколко дребни дечица, тя не можела да гледа хладнокръвно, какъ мѫжътъ ѝ остава своята работа и кѫщата си безъ ока брашно, та ходи подиръ страшния човѣкъ.

— Ти си намѣри другарь като тебе, безъ жена и безъ деца, — говорѣла тя на Левски и започнала да го ненавижда.

— Да я очистимъ, — казалъ единъ день нашиятъ херой на Бай Ивана.

— Съгласенъ съмъ! — отговорилъ той, безъ да изпитва на дълго причинитѣ.

...Планътъ между Левски и бай Иванъ билъ скроенъ. Първиятъ щѣлъ да дойде рано една зарань да извърши престъплението, а бай Иванъ по обикновено ще извика: — „Тичайте, съседи, нападнаха ни душмани!” Прилагането на тая мѣрка обаче, не се извършило на дѣло, по желанието на Левски, който билъ повиканъ, за да извърши друга по-важна работа.”

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

И? Коя държава не си пази тайните по такъв начин? Коя тайна организация, поставила си за цел да сваля царе и да създава държави, не си пази тайните точно по този именно начин?

Или искате Ангели Небесни да слязат и с едно пляскане с ръка да създадат трета българска държава?

Нека разсъждаваме исторически.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Не мисля, че разните "закони" и "наредби" на Левски са негов патент. Подобни мерки има във всички наказателни актове в Европа за военновременни времена. Някои явно забравят, че Левски е подготвял въстание, а не бал в пансион на благородни девици. Участниците във "Филики етерия" отровили дори варненския митрополит за да не издаде съзаклятието, но това е цената на освобождението.

Поп Кръстьо е споменат в телеграмите, но изложението е такова, че се вижда, че предателят, за който се говори е друго лице. Споменат е и Поплуканов, но за него нещата стоят по-скоро обратното.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Коя държава не си пази тайните по такъв начин? Коя тайна организация, поставила си за цел да сваля царе и да създава държави, не си пази тайните точно по този именно начин?

Нека разсъждаваме исторически.

Представи си Джузепе Гарибалди да подготви законче-нареда, с което да наказва със смърт чрез назначена от него тайна полиция всеки италианец, който " поиска да се опита по своя глава да подигне бунта на италианската революция".

Но Гарибалди не го е направил, за разлика от Левски:

§4) Ако някой не припознай Централниятъ революционенъ български комитетъ и поиска да се опита по своя глава да подигне бунтъ, то за пръвъ пътъ ще му се каже, но ако и то не помогне, ще се накаже със смъртъ!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Не зная... След прочетените в отделни постове горе интересни и даже потресаващи неща мисля, че досега важни факти около дейността на Апостола не са били достатъчно познати поради това, че са нелицеприятни.

Подготовката на освободително въстание изисква енергичност и твърди мерки и несъмнено само силна личност може да се заеме с това, както и успешно да доведе поне донякъде начинанието, което е направил Левски.

Всичко това според мене не прави приемливо обезценяването на човешкия живот, и то на хората, които предстои да бъдат освободени.

Признавам, и че вече гледам по друг начин на определения в началото като "самонадеян" и "непредпазлив" относно събитията по залавянето на Левски.

Не се ли подкопава по този начин целият му образът на много комбинативен и предпазлив човек, на неуловим - "джингиби", както го били наричали турците, с които качества той сновал успешно по революционните дела из страната? Щом този непредпазлив човек толкова време се е изплъзвал на всички турски заптии и потери, като преспокойно си разговаря с много от издирващите го като друг човек, търсили ли са го наистина турците, в смисъл искали ли са през цялото време да го заловят?

В периода преди залавянето му имало необичайно засилено издирване, което явно е било нещо безпрецедентно, щом е направило това впечатление.

Редактирано от каскадьора
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Не, че оправдавам Левски обаче според мен, ако някой е щял да предаде организацията е трябвало да си замине. От практичната страна на нещата бил е прав, но от морална гледна точка не е бил въобще прав.

По-добре е един човек да умре отколкото да предаде организацията и 10 други да умрат и милиони да останат под владичеството на Османците.

Редактирано от Mr.Shades
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор История

Разберете че в тази телеграма не става въпрос за доносник.Става въпрос за събрание в лозето на Яким Шишков.Но никой не го е предавал на турците които разбират за него чак след една година от Димитър Общи.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

ОТ

Нещо не мога да ви разбера? Имаме не чак толкоз много герои и веднага се втурваме да ги развенчваме. С плам и страст.

'Оправдаваме' ги, 'обвиняваме' ги, търсим морал, ама от сегашна гледна точка. Някои ще пишат, морала е вечен! Да ама не е съвсем така. Левски е водил война, а знаем, че във войната и любовта забранени начини и средства няма. Освен това определено е бил в доста (по)слаба позиция. Ще напомня един мой любим случай с любим мой 'герой'. Разбира се Наполеон след убийството на Енгиенския херцог (а той е бил в 'доминираща позиция'). Та на репликата на Талейран (май той беше Йончев ;)?)

- Но сир това беше престъпление (баш па Талейран да определя кое е престъпление :))!!! - отговора на Наполеон е бил

- Не, по-лошо, това бе грешка.

Нищо за морала, за нормиъте, правилата и т.н.

Край на ОТ

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
... търсили ли са го наистина турците, в смисъл искали ли са през цялото време да го заловят?

В периода преди залавянето му имало необичайно засилено издирване, което явно е било нещо безпрецедентно, щом е направило това впечатление.

Защо никой не пита "как така турците не са искали да го заловят?"?

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Представи си Джузепе Гарибалди да подготви законче-нареда, с което да наказва със смърт чрез назначена от него тайна полиция всеки италианец, който " поиска да се опита по своя глава да подигне бунта на италианската революция".

Но Гарибалди не го е направил, за разлика от Левски:

§4) Ако някой не припознай Централниятъ революционенъ български комитетъ и поиска да се опита по своя глава да подигне бунтъ, то за пръвъ пътъ ще му се каже, но ако и то не помогне, ще се накаже със смъртъ!

Ами естествено - какво ни учи историята? Че еди си кое въстание било преждевременно вдигнато.

И не мисли ти за Гарибалди. Той не е създавал национална мрежа, но карбонарите, Млада Италия например, хич не са се свеняли да ползват смъртното наказание.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Всъщност не е много ясно какво би направил Гарибалди в подобни у-вия. най-вероятно същото. А и каква е 'тайната полиция' на Левски? Я повече подробности? Ако може.

Но надали ще може (мое мнение).

Я я с'я да си представим, как едно дълго градено дело се проваля заради преждевременност. Априлското възстание не е най-добрия пример но друг нямаме.

Хайде да си представим, че страната е опасана с комитети и те са се подготвили както трябва (в смисъл с това което могат, не да имат крупови оръдия и картечници). Обаче някой ураджия (а това е за членове на организацията, а не за обикновенните българи) по една или друга причина реши да го вдигне по-рано в разрез с плана, с обикновенната логика и с това, че най-вероятно другите няма да са готови. Е! Какво заслужава? По-какъв начин трабва да се предпазим от подобна ситуация? Не Гарибалди, Наполеон да беше щеше да наложи такъв член. Абе Наполеон нямаше да му пука за фгормалността, ама специално за предпазване щеше да наложи.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Дори няма място за мисъл в насоката на последния спор! Няма организация, която ще сваля царе и няма да има тайна полиция и смъртни присъди! Ще има, и още как!

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Не, аз смятам просто, че 'тайна полиция' не е имало, защото не е имало време за организация. А идейно си е е правилно и на място. Примери няма да давам те са известни, ама няма как да се въздържа да посоча ВОСР ;) (еее слабост ми е сега). При френската например няма предварително подготвени, ама послеее ;). А и двата последни примера се отнасят само за промяна на 'строя', а не за освобождаване.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Именно! Все едно да упрекнеш някоя армия защо е имала ножове на пушките.

Редактирано от КГ125
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Разберете че в тази телеграма не става въпрос за доносник.Става въпрос за събрание в лозето на Яким Шишков.Но никой не го е предавал на турците които разбират за него чак след една година от Димитър Общи.

След докарването на арестуваните от Къкрина в Ловеч на 27 декември сутринта са организирани очни ставки на градските първенци с Левски за да бъде разпознат. Между тях е и поп Кръстю.

Властите тогава имали нужда от “мухбир” авторитетен човек , който да ги информира за живота и състоянието на българското християнско население. Като духовно лице с авторитет сред населението поп Кръстю бил най-подходящия.

Но понеже поменатите Димитър (Пъшков) и Марин (Поплуканов), съгласно получените инструкции от своите другари, сега отказват да са взимали участие в това отвратително дело то заповядайте на поменатия поп Кръстю, да съобщи на господството Ви, как са устроили бунтовническото събрание в лозята на доносчика и още кои други лица от Ловеч участвуват в комитета, като моля Ваше Сиятелство, да благоволите и да ни изпратите в най-скоро време както неговите показания, така и неговата пълна преписка, съдържаща досегашните му донесения, отнасящи се до комитета, в качеството на тамошен доносчик, които съставляват една похвална дейност за народа и държавата...

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...