Отиди на
Форум "Наука"

Електрети


dedenze

Recommended Posts

  • Потребител
Преди 20 часа, Joro-01 said:

"Процедурата е дълга за да е справедлива". Има си и ред когато ти се накърнят правата.

Ако в този момент някой на другия край на света не го представя официално.

Цитирай

Само идеята е нищо, нека отсега да се знае.

Идеи само никой не купува.

А точно идеята е най-скъпа. Ако беше защитена със закон, козметичните корпорации нямаше да си копират иновативните продукти и аксесоари, например. За откритието си Наджаков разполагал с примитивна апаратура, но важното било, че имал вече идея. Без идея, дори и с най-модерна апаратура, откритие няма как да се направи.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 56 минути, insighting said:

Ако в този момент някой на другия край на света не го представя официално.

А точно идеята е най-скъпа. Ако беше защитена със закон, козметичните корпорации нямаше да си копират иновативните продукти и аксесоари, например. За откритието си Наджаков разполагал с примитивна апаратура, но важното било, че имал вече идея. Без идея, дори и с най-модерна апаратура, откритие няма как да се направи.

Така е, идеята е най-скъпа ... за автора си!:) За останалите е: "Кви са тия глупости?!"

Тез, дето дават парите, се държат патриархално: "Толкова добри условия на живот им осигурих, а те ... никаква благодарност?!" Е, в бизнеса, благодарността е в пари-печалба за собственика. Но това не отменя тъпата зависимост:  Осигурил съм им работа - те ... ще ми измислят изобретения... Все едно, аз съм тъпият!"

Непосредствено с "демокрацията" се забрани, на практика с промяна на закона, измислянето на новости.  Твърдя го, понеже ми се случи. (перифразирам) Собственикът ми каза - няма да ти платим за новоизмисленото, щото е мое, по закон. Отвърнах - "Ами аз мога и да не измислям!.." С насмешка ми казаха - Не, това е невъзможно, ти като конструктор - това трябва да правиш... И т. н.  Не познаха - спрях с новите идеи и след 3 месеца - фалираха (казваха, че по др. причини, ама ... бях на борсата за безработни.)

Те просто не разбираха разликата между творчество и рутинно прилагане на знанията от книгите (учебниците).

Тези дето правят законите - също са далеч от дефинициите за творчество... В крайна сметка - нали е Сметка - го преценяват с парИ!.. А то си е духовна част от животното Човек! Може да струва много и нищо - за различни потребители на духовни блага... Историята го показва: Едни от най-добрите идеи, променили изцяло разбирането за живота на хората са били ... почти пагубни за авторите си... (Филмът за Айнщайн, например, го показа донякъде.)

Човечеството "мрази" новостите. Вкарват го в мислене, а прочутата реплика е: "Не ми давай акъл, парИ ми дай!", също: „Най-мразим да мислим!“

И все пак - творците на духовни блага, са най-ценното от човечеството. Те отглеждат хората. (ПарАта разваля човека!.. И когато е много, и когато е малко.:ab:)

...

Редактирано от Малоум 2
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки
Преди 12 часа, insighting said:

Ако в този момент някой на другия край на света не го представя официално.

А точно идеята е най-скъпа. Ако беше защитена със закон, козметичните корпорации нямаше да си копират иновативните продукти и аксесоари, например. За откритието си Наджаков разполагал с примитивна апаратура, но важното било, че имал вече идея. Без идея, дори и с най-модерна апаратура, откритие няма как да се направи.

В такъв случай ще важи римското правило "Prior tempore potior jure" - пръв по време, пръв по право. Заявките зе регистрират. Ето затова е това технологично време за обработка за наявката.

Това  - ако за улеснение приемем, че целият свят е една голяма държава. Щото по света може да има значение къде го регистрираш, както и да не важи за цял святтова не ме е интересувало и ако съм го чел съм го забравил, признавам си.

 

Преди 12 часа, insighting said:

А точно идеята е най-скъпа. Ако беше защитена със закон, козметичните корпорации нямаше да си копират иновативните продукти и аксесоари, например. За откритието си Наджаков разполагал с примитивна апаратура, но важното било, че имал вече идея. Без идея, дори и с най-модерна апаратура, откритие няма как да се направи.

 

И е така и не е така. Малоум 2 е казал. Освен това - аз имам идея - нека да горим метанхидратите ("метановия" лед) на дъното на Черно море. Или пък сероводородa. Неслучайно давам актуални примери. Е, аз трябва да очаквам милони, че съм решил енергииното бъдеще на България ли? Или дори на света (Черно море не е изолиран случай)?!

Ще кажеш зависи.

Допускам, че в БГ пръв го казвам. Допускам, че като еколог дори мога на експертно ниво да кажа колко е като количество (аз все пак съм ги взел от някъде данните)...  Е? На мен следва да ми платят за това, така ли? А това  - как изобщо ще го изкараш.. Да не говорим че трябва да се посрещнат и всякакви норми по законодателството за безопасност и околна среда..

Нали виждаш колкo е комплексен проблемът.

Наджаков, който пак го спомена е направил правилното. И май май няма случай учени дето копаят в някаква област да не видят някаква възможност, която пък външен за науаката /дисциплината ще я види? Та те само това правят. Даже излизат и много нежизнеспособни идеи то тях - като да горим сероводорада с пламък - в двигател / котел. Газът би могъл да се гори в горивни клетки да кажем, или след екстракция на сярата, щото иначе ще стане катастрофа. Това пък (за нежизнеспособните идеи) идва от факта, че извън техните си области учените често нищо друго не знаят. Или пък други - някъв си художник ли, терапевт ли се сеща (няма да му правя реклама на сайта сега, нафутах го добре в нета) че може да разделя водата на двата газа. Дори стигнал по-напред - успял да реплицирира опитите на Юл Браун... Та тецове ще прави и света ще спасява. Първо България де, Фала за което

Как във днешен свят пълен с начетени измамници без елементарни познания да даваш пари за идея? Ти ще дадеш ли?

Редактирано от Joro-01
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
Преди 19 часа, Joro-01 said:

Щото по света може да има значение къде го регистрираш, както и да не важи за цял свят това

Вече всеки може да направи проверка в онлайн международната база данни. Преди време лично аз се изумих, че в Щатите е патентована бира с моето име.

Преди 19 часа, Joro-01 said:

Наджаков, който, пак да го спомена, е направил правилното. И май-май няма случай учени, дето копаят в някаква област, да не видят някаква възможност, която пък външен за науката /дисциплината ще я види?

Наджаков е бил връщан три пъти от Ланжвен, докато получи подходящи условия да експериментира. Накрая неговото резюме с описаната тема е оценено с думите: "Вашата идея ми се вижда интересна." В лабораторията тогава не се работи по тази проблематика, но Ланжвен долавя в нея оригиналност и възможност за реализация.

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...