Отиди на
Форум "Наука"

MHD (МХД) генератор / двигател


Joro-01

Recommended Posts

  • Модератор Инженерни науки

Да се разберем, няма да публикувам хронология на откриването и фактология, така че който желае, да допълва.

Накратко - Абревиатурата означава магнитохидродинамичен. Работата му се основава на т. нар. магнитохидродинамичен ефект. Тоест - ако пропуснем поток от електропроводящ флуид през магнитно поле (перпендикулярно на полето), ще получим елетрически ток. Накратко тук:

Както вече споменах " Потокът може да е от плазма, частично йонизиран газ, газ носещ заредени аерозоли, електролит (течен) и дори... електрически ток в полупроводник (последното обаче се нарича ефект на Хол)... Възможно е и обратното действие - да превърнеш електрическа в механична енергия по този начин. Някой видове йонен двигател и някои безшумни подводници и бойни фрегати работят на този принцип."

Само ще допълня, че става и с течен метал (освен живак, литий..)

За какво се ползва - в качеството му на двигател - някои видове йонни двигатели (не всички), за "безшумни" подводници, (имаше и някаква бойна фрегата с такова нещо, дори кораб с цивилно приложение), помпи - компютърно охлаждане с течен метал мисля че има такова...

Ейии, хората са писали всичко в Wikipedia... Ми аз за кво направих темата... Дори май потвърждават това дето предполагам в поста за атмосф. електричество...

Като генератори - не съм наясно докъде са стигнали - переспективно е за когененриращи горивни инсталации.

Кое прави MHD по-ефективeн освен потенциално по-високия му КПД? Високата му надеждност. Практически това нещо няма движещи се части. Движи се само потокът.

Ефекта може да се ползва за изучаване на атмосферното електричество, в геофизиката за нефтени залежи може би... Тук ползваме сигнала (информацията), не енергията, нали е ясно?

Хол ефекта - няма да се спирам, явно, че е на името на отклия го. Що е то? Нека си представим че вместо плазма (на картинката) имаме призма от полупроводник. Пускаме ток в направлението на плазмения поток получаваме същия вид поляризация (в-ху пластините) отстрани. Естествено пластините трябва да контактуват с призмата.

За какво служи?

Датчик на Хол. Неиндуктвен датчик на магнитно поле. Ако не беше познат този ефект нямаше да е възможно да се регистрира постоянно магнитно с неподвижен сензор. Магнито резисторът също ползва разновидност на този ефект.

Освен това щеше да има доста сериозни ограничения за големината на магнитните глави, в резултат на което хард дисковете в сегашния им вид щяха да са невъзможни.

Или щяха да са големи колкото силози за зърнени храни :)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Дай пример и схема на МХД- който превръща ел енергията в механична работа , тоест МХД - двигател. Ясно ми е че пропускането на плазма , между полюсите на магнит е МХД-генератор И един въпрос , ако пропуснем примерно солена вода между полюсите на магнит , ще се генерира ли електричество? нали солената вода играе роля на електролит , Т.Е да замества плазмата.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

Добре, ще вида какво мога да намеря. Ако не мога, ще ти нарисувам, но като се прибера в къщи.

А, да примерът ти е лодката от оня линк. Какво има на мястото на перката? Да кажем тръбичка с четвъртито сечение. На 2-те хоризонтални срещуположни стени има електроди (пластини), на другите 2-те вертикални - магнити. За предпочитане неодимови (по ячки са).

Да, ще се генерира. Даже постоянен. Но може резултата да не ти хареса.

Преди да почнеш с практическоро приложение обаче трябва да понаучиш малко. Аз не случайно споменах за ефективността.

Редактирано от Joro-01
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Принципа на МХД -двигателя , който използва солената вода като електролит , Т.Е проводник за ел тока , си го обяснявам в примера със лодката , че когато пропуснем ток през хоризонталните пластинки токът предизвиква магнитно поле което взаимодейства със полето на магнита , северният и южният се привличат а южен с южен , както и северен с северен , се отблъскват. И така се образува тяга във четвъртитата тръбичка която играе ролята на перка , водата се ускорява през тръбичката и предизвиква тягата. Така ли е ?

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

Точно!

С малкото уточнение, че около проводник, който не е навит в дипол (соленоид), има само затворени магнитни силови линнии с посока (правилото на петте пръста), но без полюси, което естествено не пречи да има магнитно взаимодействие.

Редактирано от Joro-01
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Тази лодчица дето я показа , се задвижва от МХД - двигател.Можеш ли да ми пратиш схемата-чертежът със материялите и начинът и на монтаж , да се опитам да си я направя .

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

Ти си бил голям ентусиаст... Този линк го намерих докато си "говорихме" за това и доколкото видях, май няма описание. Ще ти скалъпя нещо работещо, но трябва да свърша друга работа преди това. Обещал съм ти...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Мерси за отзивчивостта ти , но не е лошо човек да поекспериментира , и ако не за друго то поне да убие скуката. Пък и нали чрез експериментите се раждат и открития , изобретения . Теорията е едно а практиката друго , практиката винаги трябва да е със приоритет от теорията , теорията е първа , разбира се , защото за да направиш нещо първо ти трябва теоретичното обяснение , но искам да кажа че повече трябва да се наблегне на практиката , защото експериментът е крайният критерий за верността на всяка една теория.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

Е, така е по-лесно и за мене.

Но можеш да направиш товал Ползвай магнитчета от калъф за GSM. Като монети са (ще си ги наредиш някак), но пък са мн. яки и поляризацията им е правилна (от плоските страни)

post-7686-016486900 1293141452_thumb.png

Редактирано от Joro-01
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

И по нататък как да конструирам лодката , магнитчета ще намеря но пластинките които служат за електроди не трябва ли да са изолирани от магнитите , иначе ще дадат накъсо! трябва ли водата да е подсолена?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Зачетох се в темата и ми стана интересно. Няма ли да дадат наистина накъсо ако потопите тези магнити във вода, нали е полупроводник. Другия начин е да ги облицовате с тънък слой пластмаса, така че да ползвате само магнитното поле.

Добре е да се направят според мен по дълги магнитите, за да може да стане нещо като линейно ускорение на флуида. Формата която е предложена е добра, според мен но не е ли по добре да се направи такава форма

screenshot1.png

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Зачетох се в темата и ми стана интересно. Няма ли да дадат наистина накъсо ако потопите тези магнити във вода, нали е полупроводник. Другия начин е да ги облицовате с тънък слой пластмаса, така че да ползвате само магнитното поле.

Добре е да се направят според мен по дълги магнитите, за да може да стане нещо като линейно ускорение на флуида. Формата която е предложена е добра, според мен но не е ли по добре да се направи такава форма

screenshot1.png

[/quot да определено ще е по добре с тази форма , но откъде да се намерят толкова дълги магнити ! човекът предлага да се използват кръглите магнитчета от калъф на мобилен телефон. Но наистина че те са малки по площ .

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Предлагам за електроди да се използва Г-ге образен винкел от 1mm дебелина на стената , 2см х 2см ширина на стените и 8см дължина . Успоредно на вертикалните стени от външна страна да бъдат наредени един до друг магнити от калъф за мобилен телефон в два реда . Ако имате някакви други идеи , моля споделете ги , Конструкцията на самата лодка и двигателят , трябва да са максимално олекотени .

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Подобни магнити, може да се вземат от вратите на стар хладилник. Те са "постоянни" и не им трябва електричество, за захранване.

Нещо подобно трябва да е

http://www.magnetsales.com/mflex_types_strips.htm

Редактирано от kill_u
Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

Първо за формага...

Виждам, че май сте единодушни за "новата форма", но мисля, че не е много подходяща. Нали казахме (а може и да попрочетете), че магнитното поле трябва да е перпендикулярно на електрическото. А перпендикулярно на двете възниква силата... Естествено, че може да експериментирате, но според мен ако въобще заработи, двигателят ще е доста неефективен. Нещо като електромотор с клеясали лагери.

Малко и за самият двигател (като за лодката от линка). Ако реша да го правя, и ако не намеря поднодяща пластмасова кутииийка(2 X 5 X 0.5 cm) или лайсна, която да префасонирам ще си изрежа пластмасви листове (от фонокарта, кредитна или SIM). Техническа подробност е сас ще залепите матнититте (ако трябва и ще се "боядисат" защото предложените от мен са никелирани /или поне имат подобно покритие в-ху керамиката/ и са цели проводници :) ) Лепят се на най-големите страни по 2 на страна. По-малките срещуположни страни се "тапицират" отвътре с Аl ламарина или фолио (от което после си извеждат жици). Ако ползате кутийка, 2-те най-малки срещуположни страни се махат.

Магнитите - предложих от калъф (за GSM, но от тези дето са скрити), защото са най-достъпните яки магнити от всички неща до които имате достъп. Гумените магнити от хладилник (или хлад. лепенки) са лесни за рязане, но са над 1 000 пъти по слаби, а тук силата е от значение. Трябват леки и силни магнити. Изглеждат като монета от 5 ст, по-дебели и ако ги залепите за гладко жеелязо, само с ъце трудно же ги отлепите. Поставени в-ну гладка повърхност си насчват север-юг. А и както казах са подходящо поляризирани.

Можете да си купите подобни и от тук:

http://www.supermagnete.de/bul/index.php?adwords_de_bul_magnet&gclid=CM7Rw8a2nKYCFYkL3godJyUuow

Има начини да се повиши ище ефектиността, но не искам да ви обърквам.

Редактирано от Joro-01
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Искам да попитам, как смятате да насочите силата на магнита в една посока? Имам предвид че магнитното поле се разпространява във всички посоки от двете страни на магнита. В този случай за да се движи лодката и да се създаде реактивна тяга на протичащия флуид трябва да се насочи магнитното поле само в едната посока.

Oппссс изказах се неподготвен, но няма да си трия мнението може да е от полза, да предполагам, че това се има в предвид.

490px-VFPt_Solenoid_correct2.svg.png

Редактирано от kill_u
Link to comment
Share on other sites

  • 4 седмици по-късно...
  • Потребител

Само на мен ли ми се струва неефективно? При тази мижава тяга къде е КПД-то. Ако пуснем същия ток на ел-витло, ще получим по-добро задвижване май.

.:.

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

zaphod,

Благодаря. Да ще се движи нещото и да, ще е доста слабо. Пробвал съм ефекта някога и то с некачествени материали и ббез никаква прецизност.

Skubi,

Благодаря за клипа, да, това е нещото.

Bolyarski,

Да, това е неефективно, но все пак говорим за нещо много просто дето само да илюстрира ефекта.

също е неефективен и то не защото е номополарен

После казах че може още да му се увеличи ефективността. Такива двигатели се ползват и в космоса (вид йонен двигател) и във вода

Редактирано от Joro-01
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Само на мен ли ми се струва неефективно? При тази мижава тяга къде е КПД-то. Ако пуснем същия ток на ел-витло, ще получим по-добро задвижване май.

.:.

Тягата наистина е мижава, ама пък такъв двигател е безшумен.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Не съм почнал да се занимавам даже, нямам място, сега съм на квартира, ако някога си купя къща тука може да си спретна един бенч да дялам на него. Сега се занимавам с теории.....

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Инженерни науки

Еее, добре, пожелавам ти го. Или поне къщата, да не ставаме алчни ;)

Избрал си по-добрия вариант да си там, но да не политизираме.

Квантова механика, значи... А от квантови компютриинтересуваш ли се?

Редактирано от Joro-01
Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...