Отиди на
Форум "Наука"

Подходящ събеседник за Last roman


Warlord

Recommended Posts

  • Глобален Модератор

Много добра идея.

Глишев, за теб като медиевист бих ти препоръчал да си 'поговориш' с чинара от с. Гърмен.

Дърво на 600 години, издигащо се величествено в центъра на селото със своите 24 метра височина и 10,50 метра обиколка.

0000111010-article2.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

То баш на възрастта на Шишмановата главня, много драматично :)

С братята сме ходили май веднъж на Лозенската планина. Нищо не пречи като се запролети, да си имаме няколко фиданки в саксии и да идем лека-полека да ги боднем на сгодни места в планините около София. Хубави места за нови дървета - бол. Не че сме великите еколози, "Зелени" и прочие, а просто защото си струва, пък и би било приятна разходка.

Между другото, човекът, с когото бях говорил за тия неща, ми беше казал, че по България относително често се разсаждат иглолистни дръвчета, но че те, за разлика от широколистните, не спомагат чак толкова за образуване на хумус. Тъй че ето, не е лоша идея ако ще се прави нещо, да е точно с широколистни дървета. Не че и при най-добри усилия ще набодем цяла гора, но все пак. Аз като фен на старата индоевропейщина и като шопско-софийски патриотин наистина съм запален най-вече за дъбове и кестени. Да не говорим, че напоследък кестеновите дървета в София са заплашени от някакъв паразит, който мори само тях.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

В уикито има една чудесна статия за гигантските организми:

Largest organisms

http://en.wikipedia.org/wiki/Largest_organisms

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители
Търсейки инфо за свредела на Преслер открих, че в началото на 80-те д-р Желязко Георгиев бил направил с тази сонда две дупки в основите на дъба и преброил пръстените му, тогава те са били 1637.

От тази информация ми става ясно, защо за този дъб започна да се говори чак през 1985 г. и тогава стана известно, че било най-старото дърво в България. До тогава ние имахме следната филателна топ класация на вековните дървета в България:

post-2642-066953700 1319894986_thumb.jpg

Марките бяха издадени на 28 декемвври 1964 г., като наименованието на поредицата е „Вековни дървета”. Изданието е сполучливо в художествено отношение, дело е на известния майстор на графиката Веселин Стайков.

Вижда се, че в 1964 г. изобщо не се говори за дъба в с. Гранит, а за най-старо дърво в България се счита Байкушевата мура в планината Пирин. Потърсих в Енциклопедия България, но в томовете с „Вековни дървета” (том 1) и „село Гранит” (том 2) не се споменава изобщо за въпросния дъб, камо ли, че е най-старото дърво в България.

post-2642-027528400 1319894993_thumb.jpg

В 1986 г. се появи горният пощенско-филателен блок, който малко със закъснение (може би защото бе печатан в ГДР и изпълнението на поръчката може да се е забавило) ни подсказва, че през 1985 г. официално е била отбелязана 1640-годишнината на дъба от с. Гранит. Като добавим към 345 (годината, когато се счита, че е пораснал дъбът) числото на пръстените, което е 1637, излиза, че д-р Желязко Георгиев е направил откритието си за годините на дървото едва през 1982 г.

На филателния блок не съвсем прецизно е посочено, че дървото от с. Гранит е най-старият дъб в България. Това естествено е вярно, но по значимо е определението, че този дъб всъщност се явява най-старото дърво в България. Затова пощите, като си видяха грешката (тогава проектите за марките често се даваха на журналистите за реклама, преди да се появят самите марки), се видяха принудени да я поправят и докато блокът още се печаташе или пътуваше към България беше направена рисунка-илюстрация върху обикновен плик с верния текст. През следващата година бяха поръчани в СССР и цветни пликове с фотоилюстрация на дървото.

post-2642-091358500 1319894999_thumb.jpg

На тия, които имат визуална памет за снимката от началото на темата, сигурно им е направило впечатление, че през 1985 г. дървото е имало далеч по-представителен вид, отколкото в 2010 г. В няколко сайта прочетох съобщения от 2007 г., които накратко могат да се обобщят така:

Гранитският дъб е силно увреден. Експерти от Регионалната инспекция по околната среда и водите в Стара Загора, установили лошото състояние на природната забележителност. Останал е само един основен жив клон. Според Регионалната инспекция причината е в пониженото ниво на подпочвените води в района. Експертите изготвили предписание до кмета на общината да се постави ограда около хилядолетното дърво, за да бъде ограничен достъпът на хора, автомобили и животни. Това все още (към 2007 г.) не е било направено и се виждало, че около дъба има коловоз от автомобилни гуми. Това е снимката, направена тогава:

post-2642-003146000 1319895006_thumb.jpg

Тъй като на пощенските пликове не се вижда много добре, ето една по-сполучлива снимка на дървото, направена през 1985 г., която е отпечатана върху пощенска карта:

post-2642-013929500 1319895014_thumb.jpg

Като сравнявах двете изображения от 1985 и 2010 г., си зададох въпроса: само подпочвените води и автомобилите ли са причина за толкова бързата деградация на това дърво, преживяло цели 16 века и половина? И у мен се появиха още три възможни отговора:

1. Жителите на Гранит са се замогнали в годините на демокрация и пазарна икономика, пият много бира и често се облекчават край дървото.

2. Докторът Желязко Георгиев като е ръгнал свределите в дървото, го е повредил и то безвъзвратно си отива.

3. Това дърво не е на 17 века, а си е един най-обикновен дъб (е може и да е на сто-двеста години) и неговият живот вече изтича.

Да си призная, не мога да застана категорично зад някой от последните два отговора. Може пък да има и още някакъв друг отговор, но определено снимките на дървото от 1985 и 2010 г. пораждат много сериозния въпрос: няма ли все пак някой, който да е персонално отговорен за неговото състояние днес?

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

* * *

Знам, че това дърво вече си заминава - жалко за което.

Има ли технология за спасяване на подобни дървета? Лечение или нещо подобно?

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Хмммм, тук има нещо на 500 000 години http://www.leaflimb.com/blog/interesting-facts/the-worlds-oldest-trees/

То и за Пандо имало теории, че било на над 1 милион години, ама те са от тия по-сензационните нали се сещаш ;), та чини ми се и за това горното - също. То въобще жив организъм ли е още, щото хич не му личи?

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Има ли технология за спасяване на подобни дървета? Лечение или нещо подобно?

В Япония го правят, но у нас...

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Увиват ги в сламени рогозки, за да им е толичко и уютно. Подпират ги с Т-образни пръчки... Имам снимки от 2006 г., докато бях в Япония. Само трябва да ги намеря.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Между другото, човекът, с когото бях говорил за тия неща, ми беше казал, че по България относително често се разсаждат иглолистни дръвчета, но че те, за разлика от широколистните, не спомагат чак толкова за образуване на хумус.

Така е, иглолистните горички като цяло имат много ниска екологична стойност.

Много красива вековна дъбова гора има близо до Бургас - Айтоската кория. Собственост е на Църквата, затова е по-популярна сред местните като Попската кория. Дърветата са на възраст от 200 до 500 години, което, верно, не е чак толкова впечатляващо на фона на по-горе споменатите, но все пак...:)

340843_1796054121554_1845760939_1205427_1448301555_o.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

За мен си е впечатляващо. Снимката също :)

Сега се сещам, че на планината Плана до София имаше стар дъб, който беше ударен от гръм. Ето ви я идеята за БГ-наука. Като посъберем жълъди, кестени и пр. (и си ги отгледаме в буркани), да пообиколим по места, където знаем, че до скоро е имало големи дървета - и да повъстановим каквото можем. Или поне да пробваме. Не сме чак японци, не сме и Сам Майтаперовци, но от разходки по планини напролет глава не боли.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Къс е човешкият живот. Къс е дори и животът на империите. Маслина от Юстинианово време - о-в Тасос:

358702.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Така е, иглолистните горички като цяло имат много ниска екологична стойност.

Много красива вековна дъбова гора има близо до Бургас - Айтоската кория. Собственост е на Църквата, затова е по-популярна сред местните като Попската кория. Дърветата са на възраст от 200 до 500 години, което, верно, не е чак толкова впечатляващо на фона на по-горе споменатите, но все пак...:)

340843_1796054121554_1845760939_1205427_1448301555_o.jpg

Лилава,

като гледам диаметъра на това дърво - много си е впечатляващо даже.

А за тази кория даже не съм чувал, въпреки че съм си кореняк бургазлия. Благодаря за информация и при първа възможност ще се опитам да я посетя и да се насладя на тези "старчоци", будещи искреното ми уважение.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Най-старото дърво в Япония - подходящ събеседник за мен

В Япония лесно можете да намерите изобилие от стари неща. Едно от тях е дървото Jōmon Sugi (縄 文 杉), което е най-старото известно дърво в Япония. Предполагаемата му възраст е 2170 и 7200 години. За съжаление, точната му възраст е неизвестна.

Това дърво е било открито през 1968 г. на малкия южен остров Yakushima. Откриването на най-древното дърво в Япония предизвика действия в защита на горите на този остров, който влиза в списъка на ЮНЕСКО за световното наследство.

Jōmon Sugi, най-старият и най-големият известен екземпляр на иглолистното дърво Cryptomeria japonica, се намира на северния склон на Miyanoura dake, най-високият връх на остров Yakushima, на височина от 1300 м. Височината на дървото е малко над 25 м., обиколката на ствола му е 16 м., а обемът му е около 300 куб. м. Достъпът на посетители до дървото е ограничен до специално изградена платформа за наблюдение, намираща се на разстояние от 15 м. от дървото.

Остров Yakushima разполага с много богата екосистема. Там има над 30 различни вида дървета, билки, растения и мъхове.

Cryptomeria japonica е разновидност на кипариса. Японците го наричат Sugi, а индийците Dhuppi.

Sugi е националното дърво на Япония, най-често се засажда около храмове и светилища. Много такива дървета са били засадени преди векове.

Един обеднял японски феодал нямал възможност да дари каменен фенер по време на погребението на Иеясу Токугава, но създал алея от дървета Суги по пътя към гробницата на шогуна.

post-471-032041000 1320304970_thumb.jpg

Редактирано от ISTORIK
Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Ето ви я идеята за БГ-наука. Като посъберем жълъди, кестени и пр. (и си ги отгледаме в буркани), да пообиколим по места, където знаем, че до скоро е имало големи дървета - и да повъстановим каквото можем. Или поне да пробваме. Не сме чак японци, не сме и Сам Майтаперовци, но от разходки по планини напролет глава не боли.

Каква прекрасна идея! А ако държите все пак да заболи и глава, може да съчетаем някое импровизирано залесяване с форумна сбирка :biggrin:

DendroaspisP, и аз доскоро не подозирах за съществуването на тази гора. Гъмжи от живот, заслужава си човек да я потърси. Малко трудна за откриване е, защото се минава през нещо като стопански двор... Но пък точно в момента е и прекрасно оцветена в меки, топли цветове и не е за изпускане. Успех! :)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Сега се сещам, че на планината Плана до София имаше стар дъб, който беше ударен от гръм. Ето ви я идеята за БГ-наука. Като посъберем жълъди, кестени и пр. (и си ги отгледаме в буркани), да пообиколим по места, където знаем, че до скоро е имало големи дървета - и да повъстановим каквото можем. Или поне да пробваме. Не сме чак японци, не сме и Сам Майтаперовци, но от разходки по планини напролет глава не боли.

Това беше така нареченият Аспарухов дъб, който беше по средата на едно огромно пасище и се виждаше отдалече. За последно мисля, че го видях през 002 г., а наскоро четох, че бил съвсем изгорял или окатсрен.

Иначе за възрастта на дърветата е трудно да се съди, много "хилядагодишни" дъбове в Германия са всъщност на възраст от 3 до 7 века. В Литва има също дъб на 1500 или 2000 години, но май не е съвсем сигурно дали е на толкова, понеже е частично изкорубен.

Link to comment
Share on other sites

  • 11 месеца по късно...
  • Глобален Модератор

Old Tjikko:

Old-Tjikko-2011-12-03.jpg

А ето го и самият Игдрасил! Съвсем не такъв какъвто ни го описват в митологията. Но колкото и странно да е това самотно, хилаво и брулено от северния вятър дръвче насред мъгливата пустош е най-стария организъм в Скандинавия. То е представител на вида Норвежки смърч (Picea abies), възрастта му е оценена на 9550 г. и се намира в планината Fulufjället, в Централна Швеция.

Редактирано от Warlord
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Преди време правих една класация на стари дървета.

10-те най-възрастни дървета в света

11.

Jhomon Sugi

World-top-ten-ancient-trees-10-Jhomon-Sugi.jpg?psid=1

Вид: Sugi

Възраст: 2 170-2 200 години

10.

General Sherman

World-top-ten-ancient-trees-9-General-Sherman.jpg?psid=1

Вид: Giant Sequoia (Гигантска секвоя)

Възраст: 2 300-2 700 години

9.

Chestnut Tree of One Hundred Horses (Кестена на 1000-та коне)

World-top-ten-ancient-trees-8-Chestnut-Tree-of-One-Hundred-Horses.jpg?psid=1

Вид: Chestnut

Възраст: 2 000-4 000 години

8.

Alishan Sacred Tree

World-top-ten-ancient-trees-7-Alishan-Sacred-Tree.jpg?psid=1

Вид: Formosan Cypress

Възраст: 3 000 години

7.

Patriarca da Floresta

World-top-ten-ancient-trees-6-Patriarca-da-Floresta.jpg?psid=1

Вид: Cariniana legalis

Възраст: 3 000 години

6.

Jardine Juniper (Жардинова хвойна)

World-top-ten-ancient-trees-5-Jardine-Juniper.jpg?psid=1

Вид: Juniperus scopulorum

Възраст: 3 200 години

5.

Senator

World-top-ten-ancient-trees-4-Senator.jpg?psid=1

Alerce-tree1.jpg?psid=1

Вид: Baldcypress

Възраст: 3 400-3 500 години

Местоположение: Карифорния

Дълго време бил ползван като ориентир, а има и значителен дял от дървесната маса по течението на Мисисипи.

4.

Alerce

World-top-ten-ancient-trees-3-Alerce.jpg?psid=1

Вид: Fitzroya cupressoides

Възраст: 3 600 години

Местоположение: Патагонският кипарис е бил открит през 1993 г. в Андите на Чили.

3.

Llangernyw Yew (вид тис)

llangernyw-yew1.jpg?psid=1

Вид: Llangernyw Yew

Възраст: близо 4 000 години

Местоположение: гробищата на село в северен Уелс

2.

Sarv-e-Abarkooh

World-top-ten-ancient-trees-2-Sarv-e-Abarkooh.jpg?psid=1Zoroastrian-Sarv1.jpg?psid=1 Вид: Cypress

Възраст: 4 000 години

1.

Methuselah Tree World-top-ten-ancient-trees-11-Methuselah-Tree.jpg?psid=1Methuselah.jpg?psid=1 Вид: Great Basin Bristlecone Pine

Възраст: 4 841 години

Местоположение: White Mountains, California

Този вид бор е бил жив преди Египетскит пирамиди да бъдат построени.

По-възрастен екземпляр (с прякор Prometheus), на възраст от 4 844 години е бил отсечен през 1964 г.

Prometheus_tree1.jpg

~~~~~~~

В категория clonal tree (това е нещо като колония, огромен сплет организъм) се намират по-възрастни екземпляри, като:

Old Tjikko

Old-Tjikko1.jpg?psid=1

Вид: Norway Spruce

Възраст: 9 550 години.

Местоположение: планината Fulufjället в шведската провинция Dalarna

Кой би си помислил, че това мършаво дръвче смърч има близо 10 ери история? В действителност, датировката се отнася за кореновата система от която се вее тази клонка.

а също и

Pando

Възраст: над 80 000 години.

Междувпрочем, това е и най-старият организъм на планетата Земя!

Link to comment
Share on other sites

  • 3 years later...
  • Модератор Инженерни науки
On 02 ноември 2011 г. 21:41:17, lila_va said:

Така е, иглолистните горички като цяло имат много ниска екологична стойност.

 

Много красива вековна дъбова гора има близо до Бургас - Айтоската кория. Собственост е на Църквата, затова е по-популярна сред местните като Попската кория. Дърветата са на възраст от 200 до 500 години, което, верно, не е чак толкова впечатляващо на фона на по-горе споменатите, но все пак...:)

340843_1796054121554_1845760939_1205427_1448301555_o.jpg

Поздралвения и от мен за снимката, много е хубава, а дървото наистиа е впечатляващо.

Колкото до засаждането на иглолоистни дървета (от коментара на Глишев), у нас се предпочита доколкото растат бързо и имат плитка коренова система - виреят поти на голи скалии. Поне за черния бор е така, в родния ми град (намиращ се в изсечените през турско Източни родопи) всичко е Черен бор. И да - зе за недостаъците, в иглолистните гори нищо (разбирай много малко) неща виреят заради фитонцидите и плътната сянка. Изключение са и гъби масловки с каквито се натрових преди 12 г, но това не е по темата.

Друго (широколистно) което може да се засажда и расте бързо са акациите, но били инвазивен вид. Това според професорки от ЛТУ, а аз не могад оспорвам, аз съм еколог само по диплома и го работя, иначе не претендирам, други са ми интересите. По тази причина не го препоръчват (направо не искат да го виждат) върху рекултивирани терени.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

чинара в сливен е оздравяван и лекуван и ствола му е циментиран тук там. 

най-старите дървета обаче не са градските и селски дървета отпечатани по марките, а са скрити в дълбоките и непристъпни гори. 

 

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...