Отиди на
Форум "Наука"

Подходящ събеседник за Last roman


Warlord

Recommended Posts

  • Глобален Модератор

Най-накрая изнамерих подходящ слушател за безкрайните монолози на Ласт Роман относно римската култура, политика и живот. smile.gif И смятам, че това трябва да е едно дърво. Но не кое да е дърво разбира се, а едно конкретно такова. Ей това:

Dubut.jpg

Този дъб днес се намира в старозагорското село Гранит и на пръв поглед не прави особено впечатление с неголемите си размери и изсъхнали клони. Но това дърво всъщност е поникнало през 334-335 г. от н.е., в момент, в който Римската империя е била все още жива! В нея тогава се разразявала междуособна война между Константиновите наследници, към този момент Флавий Далмаций е станал император, убивайки предишния и ставайки жертва на същото заедно с цялото си семейство малко след това. Въпросният дъб поникнал тогава в провинция Тракия, разбира се е бил много далеч от тези човешки суети, стремежи и противоборства, а и както се оказва е щял да ги надживее с над 1700 години!

Ако това дърво сега можеше да говори, щеше да ни каже как в действителност са стояли нещата в Рим така както то ги е видяло, а не така, както сега ние си ги представяме, съдейки от късни преписи на тогавашни впечатления представени ни по своему от историците. За съжаление обаче не може... и все пак това е един жив организъм, който е и наш, и римски съвременник едновременно.

Можете ли да си представите колко много е преживяло това дърво?! Колко човешки съдби са се преплели покрай клоните му, колко кервани са преминали и колко армии са марширували в различни посоки край него, устремени към свои съкровени цели, империи са се издигали и рухвали с грохот пред безмълвния му поглед, епохи са идвали и отминавали... и така - до днешно време - индустриалния и глобален ХХІ век, когато това дърво е все още живо!

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

А аз ще цитирам друг потребител: "Алкохолът притъпява... революционната бдителност." :bigwink:

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Това не пречи :) даже помага понякога по-лесно да изтраеш монолози които не са ти особено интересни :) е нямам предвид тези за Рим или за ботаниката... и да да ви напомня, че сме в раздел Биология/Ботаника - пишете по темата за да няма мародераторстване ;)

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

А аз ще цитирам друг потребител: "Алкохолът притъпява... революционната бдителност." :bigwink:

Не АЛКОХОЛЪТ, а УПОЙВАЩИТЕ ВЕЩЕСТВА!!!mf_oct__01.gif

Затова ние не ги употребяваме. Алвата да му мисли. laugh.giflaugh.giflaugh.gif

Това не пречи :) даже помага понякога по-лесно да изтраеш монолози които не са ти особено интересни :) е нямам предвид тези за Рим или за ботаниката... и да да ви напомня, че сме в раздел Биология/Ботаника - пишете по темата за да няма мародераторстване ;)

Премести я в "Общи", то от това ботаническа тема няма да се получи.smokeing.gif

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор
от това ботаническа тема няма да се получи

Е ще се наложи, защото такава ми е идеята като цяло. Искам да знам за други стари дървета в България и света, за продължителността на живота им и за методите на изчисляване, как е определена точната възраст на това дърво след като все още не е отсечено, че да му преброят пръстените и тн.

Редактирано от Warlord
Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Брей.... не знаех че може дъб на 1700 години да има... За няколкостотин годишни съм чел / чувал, но толкова много....

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Е ще се наложи, защото такава ми е идеята като цяло. Искам да знам за други стари дървета в България и света, за продължителността на живота им и за методите на изчисляване, как е определена точната възраст на това дърво след като все още не е отсечено, че да му преброят пръстените и тн.

А може ли да ме осветлиш, как точно е изчислено, че дървото е поникнало в 4 век?

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Дендрохронологията е една от методиките за датиране на археологически находки и древни предмети, основана върху изследвания на годишните пръстени на дървесината. Тя е разработена от 1920-те години на миналия век.

Тя се прилага за датиране на древни предмети и фрагменти от дърво (например - в постройки), а също - и в биологията - при изучаване на биологическите промени през последните хилядолетия.

Съществува направление в дендрохронологията, наречено дендроклиматология, занимаващо се с изучаване на закономерностите при изграждането на годишните пръстени на различни видове дървета за установяване на климатичните промени в минали геологически епохи.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Въпроса е как са му изчислили пръстените.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Въпроса е как са му изчислили пръстените.

точно това питам и аз.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

как е определена точната възраст на това дърво след като все още не е отсечено, че да му преброят пръстените и тн.

По принцип се използва ботаническа сонда или т. нар. свредел на Преслер...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

По принцип се използва ботаническа сонда или т. нар. свредел на Преслер...

C14 karbonizotóp

при ценни детайли...

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Скуби,

радиовъглеродният метод не може да се използва при "живи" растения, поради простата причина, че те продължават да поемат C14.

Освен това с този метод не може да се определи кога се е появило дървото, а само кога е загинало (отсечено и т.н.).

Редактирано от kravolok
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Уместна забележка kravolok.

Изглежда lila_va уцели метода. Търсейки инфо за свредела на Преслер открих, че в началото на 80-те д-р Желязко Георгиев бил направил с тази сонда две дупки в основите на дъба и преброил пръстените му, тогава те са били 1637.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

абе явно ще трябва да се замъкна лично и да си поговоря с дриадата на дървото, за да разбера кога е поникнало и какви впечатления е събрала за тея 1700 години. :bigwink:

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Е аз кво ти разправям? :)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Сливенското село Самуилово било прочуто с вековни дъбови дървета, но сега са останали само няколко.

http://www.dnesplus.bg/News.aspx?n=511661

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Абе аз бях пуснал снимка на същото това дърво преди година две и някакво инфо във форума, както и за най- високото дърво в България ама къде е темата не мога да я намеря. Знам, че това дърво вече си заминава - жалко за което.

Link to comment
Share on other sites

  • 10 месеца по късно...
  • Глобален Модератор

Всъщност въпросният събеседник не представлява нещо особено, нито пък който и да било жив организъм на планетата в сравнение с това, на което преди малко попаднах. Ето го и него:

AspenOverview0172.JPG

Нъ пръв поглед това прилича на гора. Но всъщност цялата тази гора (в щата Юта) представлява един общ жив организъм, известен като Pando (The Trembling Giant), който се води клонална колония от тополи от вида Populus tremuloides, която под земята е свързана с обща коренна система и всички дървета притежават идентичен генетичен материал. Общата маса на цялата колония е около 6 600 тона, което го прави най-гигантския и най-тежкия жив организъм познат на науката и в същото време е датиран и като най-стария - на 80 000 години. С други думи това растение е покълнало някъде през средния палеолит, Америка тогава още не е била заселена, Австралия - също, Азия - само около Близкия изток, а в Европа са живеели само неандерталци. На това растение му е предстояло да преживее два ледникови периода и въобще 90% от живота му е преминал преди да се пръкне човешката цивилизация, а така като гледам и сега не дава никакви признаци за скорошна гибел.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

Сега като я чета темата, много й се кефя. Лорда е намерил яки неща. У нас се сещам за Байкушевата мура - и тя е бая старичка и е "видяла" доста интересни неща, както вика бай Лордович.

Инак се сетих и за стария оброчен дъб в Горна Диканя. Беше вероятно стотинагодишен, не повече. Посаден от някакъв местен баш на върха на гол хълм до селото, изглеждаше доста импозантно. Никога не е бил удрян от гръм, което вече си е интересно, защото беше на най-високата точка наоколо. Но, разбира се, някакви глупаци си бяха запалили огън в подножието на дървото, изпуснали огъня и горкият стар дъб беше жестоко обгорен. След това стърча и се зеленя още десетина години. Една зима паднал по време на силен снеговалеж и сега на хълма се белее само сухият дънер. Дядо ми, царство му небесно, ми беше казал, че според баща му който не е засадил дърво, все едно не е живял (прадядо ми е бил агроном, което обяснява защо е говорел такива неща). Тъй че веднъж се бях опитал да посадя жълъди около дънера на оброчния дъб. Но бях направил грешка - не се засажда просто жълъд, а вече готова фиданка. Естествено, нищо не порасна. Взех акъл от познат, ландшафтен архитект, така че вече имам представа какво да се направи.

Ако искате, това може да стане нещо като проект на БГ-наука, но без никаква публичност, кандидатствания и прочие. Всеки, който поиска, може просто да вземе кестен или жълъд от есенните паркове, да го отгледа до пролет в голяма саксия и напролет да пресади фиданката заедно с пръстта й от саксията на място, които сметне за подходящо. Лично аз смятам да повторя опита с жълъдче на мястото на стария оброчен дъб в Горна Диканя. Сега е сезонът на кестените и жълъдите. А дали ще стане нещо и колко време би изтраяло такова дърво - това вече е Божа работа.

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...