Warlord

Исторически и военни филми

339 мнения в тази тема

Без да подозират една за друга, и капитана на другата подводница беше вечно пияния чичка с рижавата брада ветеран от ПСВ, който си позволяваше по банкетите да се ебава дори и с фюрера :))) Това беше оптималния филм за подводници и един от най-добрите военни въобще. Нещо което американската киноиндустрия е безсилна да направи (справка - пълната смехория "У-571")

0

Ами предупредих те че ще е така :) наистина са малко въздушните битки и доста посредствени, но по-добри филми на тази тематика в последно време не се сещам. Да не говорим, че въобще не се правят такива, като изключим безумния "Flyboys" ("Ескадрилата" - щури американски селянчета громят на поразия ветераните от Луфтвафе) и наистина добрият "Der Rote Baron" (Червеният барон).

Колкото до казармените и любовните историйки - неизбежно е, това все пак са художествени филми и трябва да хванат с нещо вниманието и на масовия зрител, а не само на авиоманиаците ;)

Редактирано от Warlord
0

В края на 70-те излезе "Големите асове" за ПСВ, Западния фронт, дали английски или френски беше не помня, но беше добър.

0

Вижте "Ликвидация". Много читав сериал, много изпипан исторически (не като сюжет, но като пресъздаване на духа на епохата), великолепно заснет. Нарочно е в черно-бяло, с някой и друг нюанс отвреме навреме, много е изпипан. Касае следвоенните събития в Одеса.

0025bb4e3779.jpg

Гледайте го наистина - това е филма! :)

Сега започнах и сериала за Иван Грозни, ама е с класи под "Ликвидация", определено нискобюджетна и набързо скалъпена работа изглежда засега, дървените актьори с нищо не компенсират тези недостатъци, чудя се дали да го продължавам...

Редактирано от Warlord
0

Току-що изгледах The Viking Sagas, исландски, 1995. Много приятно направен, истинска радост за окото (има и красива руса кака). Сценарият е някакъв калабалък от мотиви от "Норна-Гест", "Сага за изгарянето на Нял" и "Сага за Гретир", та определено си струва. Визията се ядва, не е прекалено комиксова, даже е изненадващо трезва. Разбира се, филмът е героичен до дупка. В най-добрите традиции на викингския хеви-метъл. Озвучен е на английски, единственият сериозен недостатък е, че звукът в рилийза е много слаб.

Редактирано от Р. Теодосиев
0

1261949850_sluga.jpg

Военно-приключенски, 1709 г., в патакламата са французи, поляци, шведи и руснаци, дават и Полтавската битка :bash: !

Редактирано от Warlord
1

"Слуга государев" е леко бутафорен, но много приключенски, страхотен кеф. В най-добрите традиции на "Гърбушкото", "Фанфан Лалето" и други такива мускетарщини.

Гледах още и препоръчвам:

"Lope", испански, 2010, за живота на испанския драматург от XVI в. Лопе де Вега. Нещо средно между "Влюбеният Шекспир" и "Алатристе" - много подходящ за гледане с мацка;

"Marie Antoinette", европейска копродукция, 2006, на София Копола. Историята на Мария-Антоанета, разказана като нещо средно между "Сексът и градът" и кой да е филм за тийнейджърки. Подходящ да гледане от мацки (много е забавен, наистина).

"Богове и генерали" и "Гетисбърг" - два страхотни, патетични, но не лигави, мащабни филма за Гражданската война в Щатите, за добродетелите, страховете и греховете на добрия войник. Има пропаганда, но не на Америка, а на доброто старо времче, когато се е воювало без омраза, без изстъпления и без позор, но с хиляди жертви за един ден. Подходящ за гледане от заклети фенове на военни филми.

0

Не знам за Вас съфорумници, но при мен филмът ,,Ескалибур" винаги е бил много въздействащ и тежък(личното ми възприятие върху посланията на филма са такива)...Не знам защо тежък...прост съм явно...

Е не е тежък в смъсъла на ,,Иди и виж"(то просто няма сравнение между тематиката и изпълнението и посланията на филма)....

Все пак за мен поне ,,Ескалибур" носи едно мрачно послание- несбъдната/нереализирана/погубена/срината мечта за по-добро....Дали това е Светия Граал или Камелот...все едно...Но накрая всичко бе съсипано от жажда за власт(патологична), омраза, подозрителност, грях в моналото - все иманентни човешки качества.

,,Ескалибур" за мен е бил в Топ-20 на личната ми филмова класация...

Гледах го за първи път през далечната вече 1998г. по Мир кино(за хората мой набор, които през 90-те са били тийнейджари) тази телевизия говори много предполагам(времето на възхода на кабелната телевизии, когато още нямаше в Български интернет за всички).

Та филмът си е въздействащ и мрачен.Много силен...наистина. :lightbulb:

Вечна класика си е!

Редактирано от andreiS40
2

"Екскалибур" за много хора е класика и е първият им допир с епоса за крал Артур, Кръглата маса и Граала.

През април чакаме да излезе новият британски сериал "Камелот". С Джоузеф Файнс и, еххх, с Ева Грийн:

Лично за мен от всички досегашни филми по легендите от британския цикъл най-добър си остава "Тристан и Изолда" (всъщност това е и любимата ми легенда от цикъла):

Редактирано от glishev
1

Какво ще кажете за ,,Кралица марго" 1994?

Само веднъж съм го гледал...доста реалистично е пресъздадена ,,Вартоломеевата нощ"...(кадърът с труповете в масов гроб на убити хугеноти).

0

Аз от "Кралица Марго" имах очи само за Изабел Аджани :biggrin: Хубав филм, бая страшничък.

Сега предстои да излезе нов "Анри IV", немски, по романите на Хайнрих Ман. Скоро научих за него в друг форум и съм любопитен.

0

Аз от "Кралица Марго" имах очи само за Изабел Аджани

И Венсан Перес :rolleyes:

Ето нещо, което излиза тази година - сериал за Борджиите (от създателите на "Тюдорите"):

Предполагам, ще е доста кървав и подтискащ, но и само заради невероятния Джеръми Айрънс си заслужава да се гледа.

0

Отлична новинка :) След испанския Los Borgia дано и този е хубав.

Е, "Тюдорите" беше малко повърхностен, особено на фона на по-старите филми: "Човек на всички времена", "Хенри VIII" и "Другата Болейн", но пък екипът е силен. Същите готвят "Камелот", дето го изрекламирах по-горе.

0

Чак сега погледнах, че си писал за "Камелот", очаквам този филм с много по-голям интерес :happy:

"Тюдорите" си е екстра даже. Не може да се опре на "Проклятието на тамплиерите", примерно, и неговите кичозни декори, който би трябвало е противопоказен за всеки чел поредицата на Дрюон :biggrin:

Но в ролята на Хенри VІІІ ненадминат засега е Рей Уинстън, според мен поне.

А след "Хенри VІІІ" не излезе ли и филм за живота на Мери Стюарт и Джеймс І? Някой сеща ли се за подобен и заслужава ли си търсенето?

0

"Екскалибур", е единствения филм на който ми стана лошо. Не бях болен, просто се случи, гледах го в кино (май Сердика още функционираше). "Иди и виж" също ме разтърси (за него съм сигурен, че беше в Сердика). Но пък, аз оценявам филмите (и книгите), по това което си спомням. "Иди и виж" мога да го преразкажа на момента (е по-млад съм бил, други време бяха, не очаквахме от руснаците да пуснат такъв филм). От другия почти нищо :( (ще трябва да го намеря и да го гледам пак).

0

Абе аз си приказвам, ама тайно също изгледах "Тюдорите" и последните два сезона ми харесаха повече от началните. Всетъки, има и по-добри неща.

Кое казваш, че чакаш повече - Борджиите или Камелот?

Попаднах на един английски минисериал за времената на крал Стивън: "The Pillars of Earth". Никак не ми хареса. Въпреки добрите актьори бутафорията беше страшна.

Да, френският сериал по "Прокълнатите крале" (с Жана Моро, нали?) също беше потресаващо бутафорен. Не можах и един епизод да изгледам докрай.

Не съм гледал филм за Мери Стюарт. Чудя се дали обаче няма продукция за лейди Джейн Грей. И даже - дали не съм я гледал... на, бяга ми от акъла.

Инак скоро ми попадна "Да убиеш крал" с Тим Рот - за Кромуел и Английската република. Хубав, малко бързичък.

0

Предполагам, че "Камелот" ще ми хареса повече... Ще видим.

Точно за "Les Rois maudits" с Жана Моро става дума, да. Не знам защо на български е "Проклятието на тамплиерите". Ужасен е. Аз обаче го изгледах, но това моето е пристрастеност към поредицата :biggrin:

Гледала съм (и ми хареса) този филм за лейди Джейн с Хелена Бонъм Картър:

LADY%20JANE.jpg

А филмът за Мери Стюърт, за който споменах, е във две части, подобно на "Хенри VІІІ". Първата е за нея, втората за Джеймс І. Но и аз нищо повече не намирам в интернет :unsure:

0

Да, френският сериал по "Прокълнатите крале" (с Жана Моро, нали?) също беше потресаващо бутафорен. Не можах и един епизод да изгледам докрай.

Аз също се уплаших! И точно от бутафорията, ама сценария следваше общо вето книгите. Изгледах ги почти всичките (е последните не, но не щото не издържах, а време нямах :(). А после пишем за хан Аспарух :). А това бе Дрюон, когото не можем да обвиним ни в автохтонност, ни във величие на Вренскта Нация ;). Въображението е бонус, не обвинение. Амаааа каляската (кочията, танка ;)), на МаО Д'АртоА, беше велика! Изцъклих се кат я я видях! Както и, абе много неща!

0

Ха, Глишев, не очаквах точно на теб да не ти хареса "The Pillars of Earth", какво толкова бутафорно намери в него, не е повече отколкото "Камелот" примерно (от който гледах 1 еп. вече), а и насочеността е по-нестандартна - не е толкова за политически интриги или войни, макар че и без тяпх не минава разбира се, отколкото за архитектурата и силата на вярата, както и спекулирането с нея.

А тоя по Дрюон ще съм безкрайно любопитен да го гледам :)

0

Недей! Да го гледаш, по добре го чети, ама сигур' си ГО ;).

0

А, Лилавке, тоя за лейди Джейн тутакси го потърсвам. Хелена Картър много ме кефи - още като Офелия беше супер.

Лорде, не ти трябват "Прокълнатите крале". Чети си книгите, сериалът е подигравка направо. Толкова немощен Робер д'Артоа не може да има.

А "Стълбовете на Земята" просто е много далеч от бруталията на епохата на нормандските крале.

Отивам да видя за Джейн и първия епизод на Камелот. Не ме търсете, в Англия съм, в Англия съм :bigwink:

0

Има си и бруталийка в Стълбовете. Е битките и дуелите са бая посредствени, но не върху това е акцента в този филм.

Иначе книгите на Дрюон са превъзходни, точно за това исках да видя как са го филмирали, с резерви към киното разбира се, никога филм по книга не се е получавал по-добре от оригинала така или иначе. Ама верно ше е мега тъпо да сложат някой невзрачен Робер Д,Артоа. Което ме подсети за Камелот, където крал Артур далеч не както сме свикнали да си го представяме е някакво плюшено русоляво пишлеме, но виж Моргана е друга работа вече, ама май само заради нея си заслужава поне засега...

0

Най-накрая открих филма, за когото споменах по-горе:

516AGY0BS1L._SL500_AA300_.jpg

Много му ходят на Робърт Карлайл такива откачени роли:)

0

Remember, remember the Fifth of November,

the day of the Gunpowder Plot.

I see no reason why such a high treason

should ever be forgot :biggrin:

Ще го дръпна.

1

Много зловеща традиция им е останала на англичаните от тези събития :head_hurts_kr:

0

Регистрирай се или влез в профила си, за да коментираш.

Трябва да имаш регистрация, за да може да коментираш.

Регистрирай се!

Регистрацията на нов акаунт в нашата общност е много лесно!

Нова регистрация!

Вход

Имате регистрация? Влезте от тук.

Вход