Отиди на
Форум "Наука"

Религиите и сектите в България


Recommended Posts

  • Потребител

"Бялото братство" много ме учудва.Не съм християнин и поради това не знам как точно стоят нещата,тъй като съм запознат с християнството от един друг ъгъл,но това братство не е ли секта или поне нещо такова?

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Чиста секта си е, както казах вече, това че юридически е регистрирано не означава, че е нова религия.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Тогава секта на какво е? Не знам почти нищо за тях, освен че май се събираха всяка година на Рила, но и не знам да произлизат от християнството, исляма или някоя друга религия... :hmmm:

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Не се отцепват от нищо, оригинално учение са си, не е точно и религия, а общество, изповядващо нещо като правила за духовно усъвършенстване, основано на учението на Петър Дънов. Не са били и навярно не са "опасен" тип организация. Разцветът им е през 20-те, 30-тте, и първата половина на 40-те години на 20 век., след 89-та се прави опит за някакъв ренесанс, но след смъртта на Петър Дънов, който е бил доста харизматичен лидер, не е същото. Сега не знам дали са някаква сериозна организация.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

1. За протестантството вижте повече тук:

http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%9F%D1%80%...%82%D0%B2%D0%BE

2. За дъновизма и Всемирното Бяло Братство

http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%92%D1%81%...%82%D0%B2%D0%BE

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
1. За протестантството вижте повече тук:

http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%9F%D1%80%...%82%D0%B2%D0%BE

Ето набързо и още един сайт за протестантството в България...

А за Дъновистите, от линка към Уикипедията, пише в самото начало: "Всемирно Бяло Братство e учение и школа на езотеричното християнство". В такъв случай - секта на християнска секта (т.е. християнска под-секта) ли са или не?

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

ОСНОВИ НА ЕЗОТЕРИКАТА

През последните 16 години, след като книжния пазар бе залят от езотерична литература, интересът на широката общественост към духовните теми значително нарасна. Паралелно с развитието на високите технологии и материалната свръхзадоволеност, все повече хора започват да осъзнават, че животът не представлява низ от последователно редуване на спане, ядене, пиене и секс, започващо с раждането и завършващо окончателно със смъртта.

Наистина, какъв е смисълът на човешкият живот?

Защо живеем и какво става след като умрем?

Преражда ли се човешката душа?

Как е възникнал светът?

Има ли Бог?

Науката и религията дават противоречиви и незадоволителни отговори на повдигнатите въпроси. Повечето хора предпочитат да се доверят на общоприетите схващания, независимо дали са научни или религиозни, и престават да си задават фундаменталните въпроси на човешкото съществуване. Само малцина търсещи души се отправят на смело пътешествие в тайните на вътрешния свят и загадките на Космоса.

Илюзията за развитие, която научно-техническият прогрес създава, не може да замести потребността на човешката Душа от истинно познание. Дори и да прозвучи смешно на някои, но преди 5000 години хората са познавали много по-добре космоса и човешката природа от нас. Разбира се, далеч не всички са били въведени в тайните на мирозданието, а само малцината, тръгнали по тясната пътека на мъдростта. Те образуват т.нар. езотеричен, вътрешен кръг (от гръцки: езотерос = вътрешен) от Посветени.

Тайният характер на езотеричните знания няма нищо общо с укриването и засекретяването на информация, което се практикува в съвременното общество. Езотеричните учения сами се пазят в тайна, без външна помощ. Даден човек може да прозре определено знание и да го оползотвори, само ако нивото на съзнанието му е адекватно на това знание. Например, човек, който не е учил физика, няма как да разбере значението на една физическа формула, дори да я прочете сто пъти и я научи наизуст. За него тя няма да носи никакъв смисъл, дори и ако е от епохално значение за науката. Формулата сама пази тайната си от невежите, затова и не е необходимо да се крие. Когато този човек положи години усилен труд, за да усвои добре физиката, формулата ще му се разкрие и ще му помогне да направи крачка напред в познанието. Същият принцип се отнася и до езотеричното знание. Не случайно древната мъдрост гласи: “Учителят идва, когато ученикът е готов”, т.е. разбирането на тайните, следва усилието, което човекът ще приложи за овладяването им.

Езотериката е Път, който води към ясно определена цел – духовното израстване на човека.

Напредването в духовното познание задължително трябва бъде съпроводено с промяна в начина на живот. В този нелек процес, като средства за ориентация могат да послужат езотеричните дисциплини като астрология, кабала, таро, алхимия, френология. Но те не са самоцел, а само ориентири по Пътя. Опасно е, когато хората подменят средствата със самия Път. Често се срещат астролози, нумеролози, ясновидци и какви ли не други “специалисти”, които вярват, че в своята специфична област са открили ключа към всички загадки на света и не полагат дори минимум усилия, за да променят собствения си живот. За съжаление, тези хора просто са поседнали под сянката на някоя езотерична наука, смятайки, че са стигнали до края на света.

Крайният етап от езотеричното развитие е постигането на истината и пълното й реализиране в собствения живот. Има само една истина и тя е независима от времето, културните епохи и религията. Методите използвани в различните исторически епохи за достигане до нея са различни, но са еднакво добри и полезни като помощни средства. Но все пак човек се намира по-близо до системите и символите на историко-културната епоха, в която живее. Когато западният човек се стреми да върви по Пътя с помощните средства на Изтока, напредването му обикновено е по-трудно и по-бавно. Напоследък заниманията с източни езотерични системи и религии са се превърнали в мода, която пречи на много хора да забележат, че ние, представителите на западната цивилизация, разполагаме също с богат избор от езотерични системи - розенкройцерското учение, антропософията на Рудолф Щайнер, учението на Учителя Беинса Дуно. Те имат предимството, че са по-добре пригодени към нашето мислене и житейски навици.

Езотериката е стара колкото самото човечество. От зората на човешката цивилизация тя съхранява сбора от знания за Вселената и човека. Те не зависят от времето, никога не остаряват, не могат да бъдат коригирани или модернизирани. Съвременната наука не разбира, че овладяването на знанието е вътрешен процес. Тя живее с илюзията, че с всяко ново откритие се приближаваме все по-близо до истината и че е въпрос на време, докато узнаем „всичко". От езотерична гледна точка нещата стоят точно по обратния начин.

Истината е винаги тук, но Пътя до нея трябва да се извърви самостоятелно от всеки един човек.

---

Повече за езотериката и окултизма (вътрешно/скрито знание/учение) - тук:

http://www.viavita.net/ezoterika/index_ezoterika.htm

---

Книга:

Робърт Елууд "Кръстът и граалът. Езотеричното християнство за 21-ви век."

В наши дни, много християни копнеят за по-дълбоко вътрешно практикуване на своята вяра. Черпейки от древната мъдрост и от темите и символите на средновековната романтика, Робърт Елууд показва, че християнството в своята дълбочина е философски, медитативен и мистичен път.

Двата символа в сърцевината на християнската вяра – кръстът и граалът – представляват двете лица на съвременното християнство. Кръстът е външното му лице – мъжествено, публично, екзалтирано. Граалът е неговото скрито или езотерично лице – магическо, женствено, търсено от мнозина, но намирано само от тези, които могат да зададат правилните въпроси.

Тази книга ни учи да задаваме правилните въпроси. Нейните откъси, истории, молитви и практики ще ви помогнат да достигнете до скритите дълбочини на вярата, които сте приемали за даденост.

---

Дискусия за езотеричното християнство:

http://www.beinsadouno.com/board/index.php?showtopic=514

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Както виждаш и сатанистите вече са официално регистрирани и кво от това?! Аз също съм за религиозна свобода и толерантност, ама такива откачалки не трябва да се дава поле за изява, ясно е, че нищо хубаво няма да излезе от това. :cardR:

Има обаче един мааааалък проблем. Аз съм сатанистка и съм ДОСТА против да ме наричат откачалка или по принцип съм доста против това сатанистите да бъдат приравнявани на откачалки.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Щом е регистрирано, значи е законно ако в практиката правят така, че да откъсват хората от нормалния живот, значи не са безопасни.

А проповедниците хич не са побъркани, много добре знаят какво правят, за разлика от паството...

Само че от горното не бива да се стига до религиозна нетолерантност. Има си традиционни религии и безопасни такива; щом иска някой, негова си работа.

Като се замисля - няма религия, която да не е започнала своето съществуване от секта. Някои секти са древни, други не са. Но пак въпросът опира до пари. Дори за официалното православие в България. Няма година, в която да не обсъждат печалбите си от свещи, от кръщенета и от погребения и изобщо от подобна търговия. Няма година, в която да не се съобщава по телевизията за това как един поп заклал друг поп или един поп пребил друг поп. А имаше и случай, пак много коментиран от медиите, за това как поп върти "бизнес" с улични труженички. И куп още други такива случаи се показват по телевизията и се обсъждат от журналистите, което показва, че всъщност границата между сектата и регистрираната религия е много тънка. Поне моето скромно мнение е, че единствената безопасна вяра е тази, в която не е замесена никаква организация.

Link to comment
Share on other sites

  • Администратор

Хммм по едно време се интересувах от "тъмните" (ако мога така да ги нарека) секти и доста неща понаучих. Ако става въпрос за сатанисти те не са нищо повече от вярващи хора с малко по странни разбирания от нашите…”Запознах” се с едно момиче чрез интернет, която ми разказа за своито вярвания…тя вярваше в старите богове. Това означава в първите създадени (измислени) от човека богове. Това са демоните които били тук преди нас и сега ни закрилят ( или нещо такова беше). Тя се молеше на тях и вярваше силно…има демони за всичко; демон на болестите, демон на войната…и други подобни.

Моето лично мнение е, че всеки избира вярата си и нека вярва в това, в което иска това си е личен избор.

За това което дават по-телевизията…ами хора сме – няма оправдание, но не можеш да си правиш изводи за една вековна институция от няколко частни лица… ;)

Link to comment
Share on other sites

  • Модератор Космически науки

Според мен никои не трябва да бъде в секта

Аз не съм сектант, а протестант. Друг е въпроса защо мислят протестантските църкви за секти. Даже църкви с големи традиции като методистката е смятана за секта, а малко хора забравят, че Славейков ( не знам точно кой - баща или син, май баща ), е бил методист, и е направил един от първите преводи на библията на български език.

Що се отнася за мен, голям майтап. Християнин съм, интересувам се от астрономия, уча молекулярна биология, слушам метъл. Какво мислите :) Е със сигурност, че не ми е промит мозъка, нали :)

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Младежо, не си чел внимателно...

Аз писах, че протестантските църкви, според своя произход, са секти единствено спрямо първата протестантска църква - тази на Мартин Лутер.*

Протестантството е един от трите клона на християнството - Католицизъм, Източно Православие и Протестантство.

Много от протестантските църкви имат дълга история и традиции.

---

* Да не се бърка с Мартин Лутер Кинг!

Редактирано от ISTORIK
Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Религиозен център ще консултира хора, пострадали от секти.

Център за религиозни изследвания и консултации се откри при столичния храм "Свети Кирил и Методий", съобщи директорът на центъра Десислава Пулиева - доктор по богословие.

Според нея, центърът ще анализира актуалната религиозна ситуация у нас и ще предоставя безплатни консултации на хора, пострадали от секти, или на техни близки, търсещи помощ за тях.

Консултациите ще се провеждат три пъти седмично - във вторник, сряда и четвъртък, от 14.00 до 16.30 часа.

Центърът ще организира лекции и семинари за журналисти и граждани, както и ще консултира държавни институции, медии и неправителствени организации по проблеми, свързани с историята на религиите и със съвременните религиозни движения, обясни Пулиева. Според нея, новата религиозна структура ще търси сътрудничество с Дирекцията по вероизповеданията при Министерския съвет, и с министерствата на вътрешните работи и на образованието. Центърът беше открит с акт на Софийската митрополия и с благословията на патриарх Максим, каза още Десислава Пулиева.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Хммм по едно време се интересувах от "тъмните" (ако мога така да ги нарека) секти и доста неща понаучих. Ако става въпрос за сатанисти те не са нищо повече от вярващи хора с малко по странни разбирания от нашите…”Запознах” се с едно момиче чрез интернет, която ми разказа за своито вярвания…тя вярваше в старите богове. Това означава в първите създадени (измислени) от човека богове. Това са демоните които били тук преди нас и сега ни закрилят ( или нещо такова беше). Тя се молеше на тях и вярваше силно…има демони за всичко; демон на болестите, демон на войната…и други подобни.

Моето лично мнение е, че всеки избира вярата си и нека вярва в това, в което иска това си е личен избор.

За това което дават по-телевизията…ами хора сме – няма оправдание, но не можеш да си правиш изводи за една вековна институция от няколко частни лица… ;)

Езически сатанизъм. Това е изповядвала. :)

Има най-различни видове сатанизъм. Ако има интерес по тези въпроси, някой ден може да постна мои разработки върху историята и същността на сатанизма тук.

Иначе моето мнение съвпада с твоето - нека всеки си вярва в това, което лично си избере да вярва.

Що се отнася до църквата - аз дадох само пример. В интерес на истината не ми се обсъжда християнската църква и християнството изобщо, защото ще се получи обтягане на отношенията между форумците тук, ако се подхване подобен дискурс.

Link to comment
Share on other sites

  • Глобален Модератор

Има най-различни видове сатанизъм. Ако има интерес по тези въпроси, някой ден може да постна мои разработки върху историята и същността на сатанизма тук.

Би било любопитно, но това трябва да стане в отделна тема, а не - в тази, за да не се разводнява информацията.

Link to comment
Share on other sites

  • Администратор

Езически сатанизъм. Това е изповядвала. :)

Предполагам..., но ми разказа доста интересни неща...не мисля, че е уместно да ги споменавам...

Има най-различни видове сатанизъм. Ако има интерес по тези въпроси, някой ден може да постна мои разработки върху историята и същността на сатанизма тук.

Както каза Историка..."Би било любопитно"

Иначе моето мнение съвпада с твоето - нека всеки си вярва в това, което лично си избере да вярва.

Що се отнася до църквата - аз дадох само пример. В интерес на истината не ми се обсъжда християнската църква и християнството изобщо, защото ще се получи обтягане на отношенията между форумците тук, ако се подхване подобен дискурс.

Аз лично не ги вземам присърце тези неща, но има хора се палят бързо... :) А и накрая никога не се стига до разбирателство, а се дъвчи едно и също и накрая всеки си остава с първоначалните разбирания....

Link to comment
Share on other sites

  • 1 месец по късно...
  • Потребител

Дъновистите съвсем не са 1000 души.

Само паневритмията на Рила, която се прави всяко лято събира 2-3 хиляди човека и няма място за всички желаещи:

Rila1.jpg

Учението е много популярно в България и дори много хора да не се причисляват като дъновисти те споделят голяма част от идеите.

По света също е разпространено, особено във Франция, където един от учениците на Дънов Михаил Иванов създава школа в средата на миналия век. И дори мисля, че получава почетна награда от Людмила Живкова навремето за разпространение на българската култура на запад.

Паневритмията се изучава в Национална Спортна Академия, а и в някои учебни заведения в западни страни.

Българите би трябвало по-скоро да се гордеят с това учение, защото то носи само позитиви и е реклама за България. Както навремето богомилите направиха така, че Европа сега да е такава каквато я виждаме, така и дъновизма също може доста да направи. И много чужденци виждат и оценяват това.

Дънов има над 5000 беседи и лекции, събрани в много книги http://triangle.bg/, музика и песни на български, които чужденци изучават (ако не се лъжа има френски хор от 60-80 човека изучаващи и изпълняващи неговите произведения. Били са на концерти в България също). И изобщо това, което е оставил е наистина голямо богатство. Казвам го не като дъновист, а като страничен наблюдател. Има достатъчно информация в интернет за него.

Учението е много по-мирно от така наречените "световни" религии (аз бих ги нарекъл политически религии).

Знаем историята на всички тях.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Аз пък не мога да твърдя така - всички световни религии са мирни в своята същност.Дъновизмът щеше ли да възникне без да съществуват стълбовете на християнството?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Те може да са мирни, но догматизма в тях позволява на човешката злоба да намери вратичките, които са и нужни за да се задоволи.

Докато сега има някои съвременни учения, при които догматизма е минимален и са много по-конкретни във всяка една ситуация и биха могли да претендират за заместители на вече остарелите религии.

Остарялоста не се изразява в идеите и принципите, а в разглежданата проблематика на съвремието и да се даде духовен и творчески импулс за развитие в определена посока.

Няма нищо лошо, че Дънов стъпва на Християнството. То самото го е направило и спрямо Юдаизма, а пък Исляма стъпва и на Юдаизма и Християнството. А пък Виссарион стъпва на още по-широка основа и дори се опитва да изгради нов тип общество, което само по себе си е един интересен социален експеримент, който нито един учител не е правил до момента.

А като пример за разглеждана проблематика бих дал вегетарианството, което присъства в повечето съвременни учения като Дъновизма, Анастасия (това не е точно учение, но пък влиянието му е голямо в Русия), Виссарион (веганизъм), Ваклуш Толев плюс няколко Източни учения, които в момента не мога да назова. Това се налага не само по морални причини, но и дори вече чисто икономически и екологични. За производството на един килограм месо се използва в пъти повече питейна вода и земя за фураж, отколкото за един килограм пшеница. А както знаем населението на Земята се увеличава главоломно и не след дълго бъдещите войни ще бъдат свързани именно с изчерващите се ресурси в някои региони и питейната вода е един от тях. Изсичат се тропични гори, които се ползват за пасища на животни.

А и наскоро един учен от Кралската академия на Великобритания също призова за намаляване производството на месо.

В едно с вегетарианството екологията е също един от основните елементи в новия тип учения и също много голяма тема.

Пак казвам, че новите учения е нормално да стъпват на стари основи и да се заклеймяват прибързано е неразумно, защото много от тях носят наистина добри практични идеи, които са нужни в наше време.

Но пък като се замисля те май няма как да избегнат заклеймяването, защото "старите мастодонти" си пазят ревниво територията, въпреки че те самите малко или почти нищо не правят за да са в близост до обществените проблеми.

Тъжен пример е православната църква в България нищо, че точно манастирите запазиха българската духовност и писменост в най-трудните ни моменти. Макар, че много хора сега заклеймяват, че точно заради християнството са избити цели родове болярски фамилии до не знам си кое коляно като не са искали да приемат новата религия. Което от своя страна също показва, че християнството най-вероятно е наложено по политически причини и в България.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребители

:) "Докато сега има някои съвременни учения, при които догматизма е минимален и са много по-конкретни във всяка една ситуация и биха могли да претендират за заместители на вече остарелите религии."

Как минимален брой догми са конкретни за всички жизнени ситуации ? Дай пример. Предполагам, че правиш сравнение между християнство и някакво ново учение - дъновизма ли?

За вегетарианството - Защо се налага да учиш другите на вегетарианство като им предлагаш и някаква религиозна доктрина вплетена в него? Без нея не може ли да си вегетарианец? Или вегетарианството е само повод? :)

А за бунта на болярите при княз Борис-Покръстител - провери от историческите извори кога е този бунт - на следващата година след покръстването! Болярите били вече християни и когато княза решил да реорганизира управлението на държавата по принципите на християнския възглед за държавната власт, се разбунтували. По примера на христ. държави (виж въпросите му към папа Николай) цялата власт се съсредоточавала в неговите ръце, а до тогава управлението на хана не било еднолично - решенията се взимали от събора на болярите. Изгубвайки старите си позиции те се вдигат срещу княза - политически бунт, а наказанието е било според тогавашните закони за бунт срещу властта.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Как минимален брой догми са конкретни за всички жизнени ситуации ? Дай пример. Предполагам, че правиш сравнение между християнство и някакво ново учение - дъновизма ли?

Славенето на Бога е човешко творчество, това е порив на душата му. Той трябва да съчинява стихове,

песни, да измисля танци - всяко движение, което човек от сърце смята за правилно. Това са движенията на неговото сърце, и той слави Бог, без значение как го прави, всичко това е правилно. И този, който поставя разделителни граници във всичко това, това е проява на невежество и глупост.

За вегетарианството - Защо се налага да учиш другите на вегетарианство като им предлагаш и някаква религиозна доктрина вплетена в него? Без нея не може ли да си вегетарианец? Или вегетарианството е само повод? :)

Духовното учение обхваща всичко от живота и вегетарианството в последните учения е част от новия тип хуманност, от която има нужда. Силно се съмнявам, че много хора биха издържали гледката в една кланница. Не бих нарекъл много духовен акта на убийството на животно при условие, че то изпитва същите ужас и болка, каквито изпитва човек, когато го колят. В този смисъл вегетарианството има и морален избор нищо, че сега е модерно не за друго, ами защото е част от диетите за отслабване.

Харесва ми и казаното от Махатма Ганди, че за духовното ниво на една нация се съди по отношението и към животните.

Също така чистотата на човешкото тяло е част от предписанията на ученията за духовно израстване - здрав дух в здраво тяло (да не споменаваме дебеличките ни пастори).

В дъновизма темата за храненето и храните е силно застъпена.

А за бунта на болярите при княз Борис-Покръстител - провери от историческите извори кога е този бунт - на следващата година след покръстването! Болярите били вече християни и когато княза решил да реорганизира управлението на държавата по принципите на християнския възглед за държавната власт, се разбунтували. По примера на христ. държави (виж въпросите му към папа Николай) цялата власт се съсредоточавала в неговите ръце, а до тогава управлението на хана не било еднолично - решенията се взимали от събора на болярите. Изгубвайки старите си позиции те се вдигат срещу княза - политически бунт, а наказанието е било според тогавашните закони за бунт срещу властта.

Признавам си, че не съм подготвен за тази тема. Познанията ми по история са чисто любителски - чул недочул отнякъде :hmmm:

:)

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител
А за бунта на болярите при княз Борис-Покръстител - провери от историческите извори кога е този бунт - на следващата година след покръстването! Болярите били вече християни и когато княза решил да реорганизира управлението на държавата по принципите на християнския възглед за държавната власт, се разбунтували. По примера на христ. държави (виж въпросите му към папа Николай) цялата власт се съсредоточавала в неговите ръце, а до тогава управлението на хана не било еднолично - решенията се взимали от събора на болярите. Изгубвайки старите си позиции те се вдигат срещу княза - политически бунт, а наказанието е било според тогавашните закони за бунт срещу властта.

Е аз ще се пробвам.

Знае се, че историята ми е страст :) От история на вселената до най - нова история.

Аз не различавам бунт едикога си и бунт след това. Според мен има реакция. Каква и защо.

Вярното в случая е, че Борис изплува от една епоха на династични борби в България, когато ханската власт е била слаба и се е крепяла на силата на подчинените му. Въпреки това още Крум и Омуртаг прокарват закони за равенството на подчинените пред закона, с което приравняват българските боляри към селско-християнското славянско население. Факт, който определено не се е харесвал на болярите, но не е имало бунтове. При това ги поставят ПОД ХАНСКАТА ВЛАСТ, т.е. законово боилите губят привилегированото си положение и стават съветници на хана, а не хора, вземащи решения.

Хипотезата за "увеличение на властта на княза от религията " е невярна. Повърхностно изглежда така, но истината е била друга и тя не е убягвала нито на Борис, нито на болярската върхушка. Архиепископът, дяконите и всички клирици в България са назначени директно от цариградския патриарх Фотий/Игнатий. И командировани оттам. Национална църква просто не е имало и доколкото има духовници като Климент и Наум, първите богослужения не са били на български! Фактически църквата е била неподвластна на княза и властта му била "от бога" докато Цариград не каже друго. Църквата му не е автокефална.

Този акт на натрапване на чужда религия и проповедници в очите на много негови съвременници вероятно е изглеждал като национално предателство. Факт, неверен, но труден за оправдаване, защото Борис се бил заел с изграждането на българско духовно училище и посвещаване на духовници, но това ставало тайно или поне прикрито.

Втора причина за недоволството на болярите няма нищо общо с "намаленото им значение в правлението на държавата". На практика за абсолютна власт на княза може да се говори и още след Крум. А специално Борис е правел и общи събрания на елита - рядко срещано в държавата демократично поведение - има няколко такива в българската история дотогава. С такова събрание той сваля изменника си син Расате. Не знам кои предишни ханове са го надминали в тази насока(без да споменаваме абдикацията му в акивна възраст, несъвместима с приписваните му амбиции за абсолютизъм).

Причината е следната:

- на независимите българи, или за да е по ясно ги наричам условно прабългари - т.е. военнополитическата върхушка на българското малцинство - им се натрапва една чужда, вражеска религия

- религията е строго различна от свободният им начин на живот и мислене, абсолютно задължителна е и ги вкарва в непозната им духовна дисциплина

- натрапват им се вражески елементи, които придобиват открито духовна власт в страната им

- отгоре на това когато става ясно противодействието, то просто не урежда проблемите на прабългарската върхушка. Даже когато религията се приема и се задейства официално решение на езиковият проблем, се оказва, че езикът ще бъде славянски и писмеността ще бъде славянска и че на този език се превеждат книгите, а старобългарската писменост, богове и обичаи отиват п одяволите. Прабългарите са гледали на славяните като на низше, селско съсловие, а сега губят позициите си пред тях и започват да се съобразяват. Трявба да знаят езика им и писмеността им. И да приемат чужда религия.

Нищо чудно, че са се намерили недоволни боляри.

Все пак в защита на Борис мога да кажа, че той не е имал избор. Т.нар. писменост е всъщност семе, хвърлено от Империята. Доста по - търпеливите религиозно славяни вече до голяма степен били приели християнството, имали дори и славянски духовници, а от преди 30-тина години и писменост. Трябвало България да ги приобщи. Инак щяла да го направи Византия. Славяните имат сметки за уреждане с византия, но за тях и българите са един вид окупатор, при това са цифра племена. Илюзорното създаване на една "тяхна" държава под българско върховенство лесно можело да ги обедини културно, етнически и да им даде враг - Византия. Друг път нямало.

Защо възстанието е 1 година след покръстването:

- покръстването не завършва за една нощ, нито за седмица

- резултатите от покръстването не се виждат веднага

- възстанието има нужда от подготовка; първоначално то е замислено като крупно, като бунт, но в последствие се оказва, че населението не участва и то добива формата на държавен преврат, покушение над княза, поради което и наказанието е за държавна измяна

- измяната е подсилена и от факта, че болярите изглежда са преговаряли със западната църква за подкрепа за деянието. Което и ги е забавило, но тласъкът за подготовка на възстание е покръстването, а не неясният и бавен процес на промяна на държавната уредба.

Следва да отбележим обаче, че потушаването на бунта става ПРИ УЧАСТИЕ НА ВИЗАНТИЙСКАТА ДУХОВНА ВЪРХУШКА, и при подкрепата, дори вероятн при подтик от тяхна страна за убийството на всички, вкл. и невинните! Което си е чисто религиозно престъпление. Показателно е и това, че в последствие Борис пита папата, дали всъщност не е извършен грях с убийството на толкова много, вкл. и невинни хора. Това най - малкото значи, че има съмнения в отговора, даден му от участвалите в потушаването на бунта духовници.

Политическият момент е неоспорим. Всички хора с държавно мислене в България са съзнавали необходимостта от единение на държавата, разделена на етнически принцип. Разединението е в полза на размирници и превратаджий, които винаги ще се намерят. Ключът е обаче християнсвото. Не случайно и при Владимир силните боили, опитвайки се да си върнат привилегированото държавно положение, отново да сближат България с Рим и да развалят уж стоплените отношения с Византия, първо го подстрекават да премахне християнството.

Макар че и на тях било ясно, че такъв акт е просто показен и премахва легитимацията на националното обединение. Едва ли са си правили илюзията че немският крал с когото влезли в близки отношения(забележете отново ориентацията на реакцията на Запад - т.е. в противоположна на Византия посока), пробиващ си път към титлата Император от римският папа, ще иска нещо друго за да легитимира превратът и властта в една езическа държава, освен ново покръстване. Католическо.

Няма сблъсък на "добродетели". Бунтовете са против чуждата религия, която боилите приемат последни в държавата, против претопяването в славянското мнозинство и не на последно място - против външната политика на Борис и усиленото влияние в страната на вечния враг - Византия, даващ уж религия и закони.

В този момент именно в страната, все още необединена религиозно и страдаща от известна - ако можем да я наречем така - религиозна реакция - започва навлизането на секти и външни религиозни учения. По същество тези учения са съществували и преди, но с навлизането на християнството пътищата им се отварят - неукият народ трудно разпознава истинското учение от сектата или ересът. Много хора намират утешение там, намирайки паралел и компромис в тези учения със своите, законово, а според някои и насилствено променяни възгледи и се е започнал процесът, продължаващ и до днес. Тогава в покръстването са участвали много ереси, в т.ч. юдейски кръстители, преследваното вече течение на иконоборците, манихеите мисля също и много други. Пропускът тук е липсата на силна църква, българо - византийското противоборство от една страна отслабва църквата, от друга прави местното население податливо на всички секти, разкриващи "грешки и уловки" във византиското вероучение.

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Благодаря за лекцията DЗВЕР!

Значи все пак политическия елемент си е казал думата.

Така или иначе християнството е масово използвано през вековете за политически цели, които са били в ущърб на народи и за сметка на забогатяването на други - особено западното християнство.

Византизайцията му направи от това учение нещо съвсем различно от това, което вероятно си е представял Христос.

Е, светът вече не е толкова дивашки, както преди две хиляди години. Може би все пак христовите принципи са дали някакъв плод, но все още има мноого да се желае в прилагането им не само в личния, но и в обществения и държавния живот.

Сега обществения ред е построен на старозаветни принципи като "око за око, зъб за зъб". Кога ли ще видим обществен ред построен на новозаветните?

Link to comment
Share on other sites

  • Потребител

Благодаря за лекцията DЗВЕР!

Значи все пак политическия елемент си е казал думата.

Така или иначе християнството е масово използвано през вековете за политически цели, които са били в ущърб на народи и за сметка на забогатяването на други - особено западното християнство.

Византизайцията му направи от това учение нещо съвсем различно от това, което вероятно си е представял Христос.

Е, светът вече не е толкова дивашки, както преди две хиляди години. Може би все пак христовите принципи са дали някакъв плод, но все още има мноого да се желае в прилагането им не само в личния, но и в обществения и държавния живот.

Сега обществения ред е построен на старозаветни принципи като "око за око, зъб за зъб". Кога ли ще видим обществен ред построен на новозаветните?

Точно така. Майсторската дипломатическа роля тук е на Борис, харесвайки се на византийското духовенство и уж играейки по свирката му при схизмата той дефакто взема от ръцете на Византия най - страшното им оръжие - религията и писмеността, които византийците се опитват да използват за разединение на славянските жители в държавата от българското малцинство и обвързването на славяните с Византия.

Чрез серия лъжливи маневри Борис всъщност използва и покръстването и писмеността за национално обединение и усилване на българската държава. Опирайки се на славянското мнозинство обаче той настройва част от българските боили срещу политиката си. Това е било и исторически обусловено от близо 50 години размирици и династични борби.

Решението за приемане на християнството си е било чисто политическо, решението от кого да се приеме то също е такова.

Ценностите на християнството са такива, които възпитават хората в определена насока и добродетели, които им позволяват по - добре да бъдат управлявани.

Това не прави християнството непременно вредно, такава роля има и образованието.

Това, което ме дразни в християнството е неприкритият му катилизъм в съвременния свят към проблемите на обществото. В българия се делят на синоди, кой от кой по - свети и с по - големи банкови сметки, а в това време духовността на народа запада, роят се стотици секти и псевдорелигии и някои чужди религиозни учения май скоро ще станат по - популярни от източното православие.

Което си е чиста културна асимилация.

Link to comment
Share on other sites

Напиши мнение

Може да публикувате сега и да се регистрирате по-късно. Ако вече имате акаунт, влезте от ТУК , за да публикувате.

Guest
Напиши ново мнение...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Зареждане...

За нас

"Форум Наука" е онлайн и поддържа научни, исторически и любопитни дискусии с учени, експерти, любители, учители и ученици.

За своята близо двайсет годишна история "Форум Наука" се утвърди като мост между тези, които знаят и тези, които искат да знаят. Всеки ден тук влизат хиляди, които търсят своя отговор.  Форумът е богат да информация и безкрайни дискусии по различни въпроси.

Подкрепи съществуването на форумa - направи дарение:

Дари

 

 

За контакти:

×
×
  • Create New...